Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

Trump: Zjišťujeme, zda koronavirus pochází z wuchanské laboratoře

Vláda se snaží zjistit, zda nový typ koronaviru SARS-CoV-2 neunikl z laboratoří v čínském Wu-chanu, prohlásil americký prezident Donald Trump. Odpověděl tak na dotaz televize Fox News, zda byl virus vyvinut v čínských laboratořích.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
Trump: Zjišťujeme, zda koronavirus pochází z wuchanské laboratoře

„Velmi důkladně zkoumáme tuto příšernou situaci, která se stala,“ řekl Trump.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že Peking by „měl jít s pravdou ven“ a sdělit, co ví. „Měli byste vědět, že vláda Spojených států usilovně pracuje, aby to zjistila,“ vzkázal Číně šéf americké diplomacie.

Na dotaz, zda Trump o podezřeních hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, americký prezident odpověděl, že to nechce komentovat. „Prostě o tom nechci hovořit, v tuto chvíli to není vhodné,“ zdůraznil.

Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley v reakci na spekulace kolem původu SARS-CoV-2 uvedl, že se velení americké armády přiklání k názoru, že původ nynější světové nákazy je přírodní a že koronavirus nebyl vyvinut v čínských laboratořích, ale nelze to říct s naprostou jistotou. „Nemělo by vás překvapit, že jsme se o to důkladně zajímali. Důkazy naznačují, že jde o přírodní původ, ale jistotu nemáme,“ řekl.

V podobném duchu se vyjádřil také ministr obrany Mark Esper. Tvrdí, že Čína neposkytuje dostatek informací a v tomto směru je nutné na ni tlačit, aby je sdílela. Jsou to především informace o počtu nakažených a obětech. Podle oficiálních informací podlehlo nákaze kolem 3000 lidí, politici se domnívají, že skutečný počet je mnohonásobně vyšší.

Také Esper se domnívá, že virus je přírodního původu. „Až projdeme epidemií, bude čas se ohlédnout a zjistit, co se stalo, abychom byli schopni podobné situaci do budoucna zabránit,“ dodal.

Americká televize Fox News uvedla, že koronavirus pochází z wuchanské laboratoře. Za jeho vývojem podle televize nestála snaha Pekingu vytvořit biologickou zbraň, ale spíše se Čína snažila dokázat, že má stejné či větší schopnosti identifikovat a likvidovat viry jako Spojené státy.

Podle reportáže se v laboratoři, kde se provádí experimenty s viry, v důsledku nedostatečných bezpečnostních opatření někdo koronavirem nakazil, a nákaza se pak objevila na nedalekém tržišti, kde se prodávají divoce žijící zvířata. Podle vědeckých poznatků jsou zdrojem nového koronaviru SARS-CoV-2 netopýři.

Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru odmítl tvrzení, že byl koronavirus uměle vytvořen v jedné z jeho laboratoří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků