Hlavní obsah
 

Kvůli koronaviru stát nebude omezovat hromadné akce, řekl Babiš

O aktuálním dění kolem koronaviru jednala ve středu ráno Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání konstatoval, že „není důvod k nějakým zásadním obavám” a že stát nebude omezovat hromadné akce. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však pořadatelé velké akce budou muset hlásit hygienikům.

 
Kvůli koronaviru stát nebude omezovat hromadné akce, řekl Babiš

Premiér za zásadní označil zajištění respirátorů pro zdravotníky. „Zavedeme centrální nákup a centrální evidenci,“ konstatoval Babiš.

Největším rizikem jsou podle Babiše turisté přijíždějící přes airbnb. „Paní ministryně (Klára) Dostálová bude jednat s cestovkami,” uvedl Babiš.

Podle něj naopak není nutné rušit další hromadné akce. Jediným omezením bude světový pohár v biatlonu, který proběhne bez diváků.

Akce pro více něž 5000 osob by ale měli pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha hlásit hygienické stanici. Ta by měla být informována například o národnostním složení návštěvníků. Jak mají organizátoři například sportovních utkání odhadovat počty návštěvníků, kteří dorazí, a jejich složení, není jasné.

Komunitní šíření koronaviru v ČR  zatím není. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou nejohroženějšími regiony v Evropě Německo, Itálie a Francie. Šíření koronaviru bylo zaznamenáno rovněž ve Švýcarsku.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru už v úterý večer informovalo o tom, že zakazuje od středy vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) hodlá po zákazu vývozu a prodeje respirátorů třídy FFP3 omezit i prodej dezinfekčních prostředků. „Poptávka (po respirátorech, rouškách a dezinfekci) je obrovská po celém světě,“ připustil ministr Vojtěch.

Vojtěch už před jednáním novinářům řekl, že s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO) jednal také o fixaci cen respirátorů a roušek tak, aby se nestaly předmětem černého obchodu.

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) by na nádražích a letištích měl být dostatek dezinfekčních prostředků. Budou rovněž vytipovány vlaky z postižených oblastí, u nichž bude zajištěna zvýšená dezinfekce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků