Hlavní obsah
Krajská hygienička Pavla Svrčinová po zasedání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Je to jako omezit Prahu kvůli Plzni, stěžují si starostové na plošné restrikce

Přehodnoťte plošná protiepidemická opatření, která jste minulý týden vydali pro celý Moravskoslezský kraj, vyzvali v otevřeném dopise starostové z obcí Bruntálska a Opavska hygieniky a také ministerstvo zdravotnictví.

Krajská hygienička Pavla Svrčinová po zasedání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
Je to jako omezit Prahu kvůli Plzni, stěžují si starostové na plošné restrikce

Otevřený dopis podepsalo 64 starostů a přidal se k nim také primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

V dopise s roztrpčením reagují na páteční okamžité zavedení mimořádných opatření v celém Moravskoslezském kraji, „Trápí nás plošnost opatření. Nerozumíme tomu, proč byl tak tvrdě postižen opatřeními i severozápad našeho kraje. Máme tady dlouhodobě minimum nakažených,“ píšou v dopise starostové.

Upozorňují i na to, že od lokálních ohnisek jsou jejich obce vzdáleny desítky kilometrů. „Například Krnov od Karvinska leží 83 kilometrů, od Frýdecko-Místecka 80 kilometrů a od Novojičínska 68 kilometrů. To by pak za lokální ohnisko v Plzni musela být přijata opatření v Praze,“ zlobí se starostové.

Kvitují aspoň to, že se za překotnost při zavedení opatření omluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr nicméně – stejně jako hygienici či kraj – plošná opatření obhajuje.

Starostové v otevřeném dopise také připomněli, že města a obce v této části regionu patří mezi takzvané strukturálně postižené regiony. „Neseme si s sebou historické břímě hlubokých ekonomických problémů ještě dávno před vypuknutím koronavirové epidemie. Naše města s nimi statečně bojují například rozvojem služeb a cestovního ruchu. Ten teď ale dostal další těžkou ránu,“ posteskli si v dopise starostové a připojili prosbu, aby byla přísná opatření v severozápadní části Moravskoslezského kraje co nejdříve přehodnocena.

V pátek minulého týdne nařídili hygienici lidem v celém Moravskoslezském kraji nosit roušky ve vnitřních prostorách a v MHD, před tím platila omezení jen na Karvinsku. Omezil se také provoz restaurací, které musejí zavřít do 23 hodin, a pendleři musejí mít negativní test. Snížil se rovněž limit na počet účastníků hromadných akcí.

Hygienici krok vysvětlovali šířením koronaviru. Opatření začala platit okamžitě.

„Nákaza se bohužel v Moravskoslezském kraji šíří i v jiných okresech než na Karvinsku. Na Opavsku jsme zachytili nakažené ve fotbalových týmech i ve velkých firmách. Problém nám stále dělají pendleři, proto je správné, že opatření platí i na Bruntálsku, kde je hodně přeshraničních pracovníků. V Polsku ten systém funguje jinak, mají mírnější kritéria,“ vysvětlila důvody celokrajských opatření v pondělí šéfka krajských hygieniků Pavla Svrčinová s tím, že problémem je i to, že se stále méně daří najít původ nákazy.

Ve středu Svrčinová řekla ČTK, že možnost zjemnění opatření na Bruntálsku nevylučuje. Nicméně vše se bude teprve řešit a vyhodnocovat.

V pondělí kvůli náhlému zavedení restrikcí demonstrovaly asi dvě tisícovky lidí v centru Ostravy. Pořadatelé kulturních akcí, kteří kvůli restrikcím museli rušit nebo přehodnocovat své plány, pak v týdnu pohrozili, že na krajskou hygienickou stanici podají žalobu.

Zástupci hygieniků, kraje a státu v pondělí uvedli, že opatření moravskoslezských krajských hygieniků kvůli koronaviru se budou nově uvádět v platnost s odkladem vždy od pátku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků