Hlavní obsah
Dívky s maskami v Tokiu Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Sharp bude místo televizorů vyrábět roušky

Roušek a respirátorů je celosvětový nedostatek, kvůli čemuž letí ceny raketově nahoru. Pomoci zklidnit trhy se rozhodla společnost Sharp, která předělá jednu ze svých továren v Japonsku. Nově se tak v ní budou místo televizorů vyrábět právě ochranné pomůcky, především tedy obličejové masky.

Dívky s maskami v Tokiu Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters
Sharp bude místo televizorů vyrábět roušky

K podobnému kroku přistoupil před časem také výrobce iPhonů Foxconn, který velmi pohotově spustil linky na výrobu roušek. Podnik již zkraje února avizoval, že díky změně bude schopen vyrábět až dva miliony roušek denně.

Ani to ale evidentně na vzrůst celosvětové poptávky nestačí. Právě proto se do byznysu s ochrannými prvky pouští i další společnosti, jako je například Sharp. Ten by měl být schopen jen s pomocí japonské továrny ještě v průběhu března vyrábět 150 až 500 tisíc masek denně.

V asijských zemích se obzvláště v zimních měsících roušky a obličejové masky běžně používají, aby lidé zamezili šíření nakažlivých nemocí. V současnosti je však poptávka především po respirátorech tak vysoká, že výrobci nezvládají uspokojit poptávku ze strany lidí, firem ani organizací.

Instituce i jednotlivci totiž ochranné pomůcky skupují ve velkém v obavách ze šíření koronaviru. Proti koronaviru jsou účinné pouze respirátory s třídou FFP3, poptávka je nicméně výrazně vyšší i po dalších obličejových maskách.

Elektronika podraží

Rozhodnutí Sharpu se nicméně může negativně podepsat na ceně elektroniky. Kvůli koronaviru totiž nezvládají asijské továrny uspokojit poptávku trhu nejen po obličejových maskách, ale ani po jednotlivých komponentách, a tak ceny letí směrem vzhůru. Na to pochopitelně v dohledné době zareagují i samotní výrobci elektroniky.

Podle serveru Digitimes se aktuální problémy pro výrobce již podepsaly na cenách flashových pamětí, které jsou nezbytné pro výrobu počítačů, notebooků, tabletů, ale například i chytrých telefonů. Jejich ceny zatím vzrostly jen o jednotky procent, ale jak se bude zvyšovat nedostatek komponent, cena ještě poroste.

V současnosti výrobci a prodejci žijí ze skladových zásob komponent, a tak to není na výsledných cenách pro koncové zákazníky poznat. To se ale pravděpodobně v dohledné době změní, neboť nic nenasvědčuje tomu, že by se situace v asijských továrnách vrátila nějak promptně k normálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků