Hlavní obsah
Areál Nemocnice Na Bulovce Foto: Petr Horník, Právo

Roušky jsou zbytečné, nenoste je, dozvěděly se sestry od vedení Bulovky. Vláda říká něco jiného

Nepodporujte nesmyslné nošení roušek, stejně vás neochrání, stojí v e-mailu, který v pondělí dostaly sestry v pražské Nemocnici Na Bulovce od vedoucí hygieny a epidemiologie Hany Bláhové. Její doporučení hájí i ředitel nemocnice Jan Kvaček s tím, že je to v souladu s přístupem Světové zdravotnické organizace (WHO). Doporučení vlády všem občanům je přitom zcela opačné.

Areál Nemocnice Na Bulovce Foto: Petr Horník, Právo
Roušky jsou zbytečné, nenoste je, dozvěděly se sestry od vedení Bulovky. Vláda říká něco jiného

„S ohledem na vypjatou situaci a z toho, co zde sleduji, si Vám dovoluji připomenout, že standardní používání roušek či respirátorů je naprosto nesmyslné a ve většině případech jen plýtváte materiálem, který budeme potřebovat, a to jak na běžné izolační režimy, tak na pacienty s potvrzeným COVID-19,” píše se v dopise z 16. března od vedoucí epidemiologie v Nemocnici Na Bulovce.

„Je to společný názor našich infektologů a naší hygieničky a je to v souladu s doporučením WHO. Ústenky by měli nosit pouze zdravotničtí zaměstnanci, kteří mají respirační onemocnění, a mohli tak případně někoho nakazit, nebo se musí explicitně chránit, ale neměli by je nosit neustále,” řekl Novinkám ředitel Bulovky Jan Kvaček.

Stejně vás rouška neochrání

V dopise se pokračuje s tím, že roušky sestry stejně neochrání. „Běžné roušky a respirátory nyní standardně používáte i v situacích, kde to není indikováno. Stále platí, že běžná rouška Vás nijak před COVID-19 neochrání. Respirátor FFP3 je třeba k užívání též jen v indikovaných případech - pacient s potvrzenou diagnózou či na základě epidemiologických kritérií,” pokračuje Bláhová.

Nebere přitom v potaz, že sestry, které se dostávají do rizikového kontaktu s pacienty, se mohou samy nakazit, ačkoliv u nich průběh onemocnění může být bez příznaků. V takovém případě rouška sice neochrání je samotné, ale může přispět k omezení šíření jejich nákazy na další pacienty.

„Velmi důrazně vás prosím, abyste nesmyslné používání roušek jako vedoucí nepodporovali a respektovali to, co výše uvádím,” uzavírá dopis vedoucí hygieny.

„Nejsou roušky a respirátory nám vydávají pouze na rodné číslo. Tak to asi bude ten důvod,” řekla Novinkám jedna ze sester.

Ředitel: Roušek je málo

To ředitel potvrdil. „Jako nemocnice máme zásobu cca 50 tisíc kusů, při spotřebě, kdy by měla být rouška používána maximálně 2 až 3 hodiny, není možné je neustále dávat všem zaměstnancům,” dodal Kvaček.

To, že tím nemocnice postupuje v rozporu s doporučením vlády, si ředitel nepřipouští. „Jde primárně o to, jak se s tou rouškou zachází, aby byla funkční. Musí se pravidelně měnit, nesmíte na ni sahat, atd.,” řekl ředitel Novinkám na dotaz, zda tím nemocnice nejde proti vládnímu doporučení pro občany.

Dodal, že se jedná o doporučení pro všechny zaměstnance a že pokud dorazí slibované miliony roušek z Číny, situace se změní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků