Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Jan Handrejch, Právo

Repatriace Čechů skončila. Návrat pěti tisíc krajanů stál 100 milionů

České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) ukončilo projekt repatriací občanů zpět do vlasti. Za jeden měsíc přepravilo domů 5082 Čechů, poslední let se uskutečnil v úterý, kdy v Praze dosedlo letadlo s lidmi, kteří uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu. Náklady na všechny návraty občanů se vyšplhaly přibližně na 108 milionů korun.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Jan Handrejch, Právo
Repatriace Čechů skončila. Návrat pěti tisíc krajanů stál 100 milionů

Podle údajů ministerstva by zhruba 71,5 milionu měly pokrýt očekávané příspěvky od Evropské unie.

Poslední a zároveň nejdražším repatriačním letem byl ten poslední, který přistál v Praze v úterý. Jednalo se o nejvzdálenější destinace – Austrálie a Nový Zéland. Vzhledem k výši nákladů (přes 30 milionů korun) museli cestující přispět částkou přibližně 18 tisíc korun.

O pomoc s návratem do České republiky se aktuálně přihlásilo už jen 180 Čechů, kterým chce ministerstvo zajistit návrat v rámci evakuačních letů jiných států.

„Máme za sebou s kolegy měsíční non-stop práci. Slíbil jsem, že nikoho nenecháme na holičkách, a s čistým svědomím mohu říct, že jsme tento úkol splnili,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Návraty občanů zařídilo MZV nouzovými lety, evakuačními autobusy a vyjednáváním výjimek – například tranzitem přes cizí země.

Projekt repatriací spustilo MZV 14. března, kdy vyjely první autobusy pro občany do německého Frankfurtu a rakouské Vídně. Následně se vydaly po celé Evropě. Celkem 69 autobusů využilo 2487 lidí. První repatriační let se uskutečnil 18. března z Kanárských ostrovů.

Kromě Čechů pomohlo české ministerstvo zahraničí dostat domů dalších 934 Evropanů a 68 občanů mimoevropských států.

Repatriace uspořádalo MZV ve snaze pomoci Čechům, kteří kvůli pandemii koronaviru uvízli v zahraničí. Zrušena byla většina letů do České republiky, tito lidé se tak neměli jak vrátit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků