Hlavní obsah
 

Rakušané obraceli auta u českých hranic

Zatímco v pátek před půlnocí byly na hranici s Rakouskem v Dolním Dvořišti až tříhodinové fronty, když se Češi vraceli z lyžařských středisek, v sobotu dopoledne po uzavření některých hraničních přechodů tam byla doprava plynulá. Policisté i hasiči kontrolovali všechna vozidla a kvůli novým zákazům vraceli zpět především rakouské řidiče.

 
Rakušané obraceli auta u českých hranic

Rakušané nevěděli, že do České republiky nemohou od půlnoci cizinci ze zemí, kde jsou ohniska nákazy. Auto tak obracel například řidič z rakouského Lince.

„Myslel jsem, že zajedu za známými, ale jak vidím, tak to budu muset o hezkých pár dní odložit. Prostě přituhuje, ale nařízení se mi zdají přehnaná,“ zlobil se řidič, který po kontrole udělal na silnici s autem oblouk a odjížděl zpátky do Rakouska.

Nebyl zdaleka sám, řada Rakušanů si myslela, že si dají kafe za hranicemi.
Naopak zelenou měli řidiči, kteří pracují u hranic. „Musel jsem si zajet asi třicet kilometrů a jet přes Dolní Dvořiště. Ještě týden budu pracovat v Rakousku, ale pak nám hospodu asi taky zavřou,“ přemítal číšník, který ukazoval policistům potvrzení zaměstnavatele.

Se zlou se potázali také dva Rumuni, kteří mířili přes hranice s Českou republikou do Maďarska. Policisté je však nepustili a zřejmě se podobně neúspěšně pokoušeli projet i přes hranice Rakouska s Maďarskem.

Kontrola dokladů, někdy i měření teploty

Domů se hned tak nepodívá například zdravotní sestra Eliška Fintová, která pracuje v mnichovské nemocnici. „Musela bych do karantény, ale hlavně bych se nemohla vrátit do práce, protože je to dál než sto kilometrů od hranic,“ vyprávěla zdravotní sestra.

Policisté, hasiči i celníci kontrolují na vybraných hraničních přechodech všechna vozidla. Většinou chtějí vidět doklady a v některých případech měří teplotu.

„Zatím jsme neměli v souvislosti s kontrolami u hranic žádné incidenty a řidiči se chovají ukázněně. Tedy cizinci, kteří museli své vozy obrátit zpět. Na hraničních přechodech od půlnoci na sobotu přibývají pevné překážky a dopravní značení,“ sdělil Právu mluvčí jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policisté kontrolovali v sobotu i nové nařízení. „Zaměřujeme se především na uzavřené provozy restaurací a prodejen,“ dodal Matzner.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků