Hlavní obsah
Petr Šilar Foto: Profimedia.cz

Psychopat, který je premiérem země, obul se senátor Šilar do Babiše kvůli koronaviru

Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar označil premiéra Andreje Babiše (ANO) za psychopata, jehož sebestřednost potlačuje fakta podobně, jako to činila ideologie komunistické nadvlády v Česku před rokem 1989. Uvedl to ve středu při senátní debatě o postupu vlády vůči pandemii koronaviru. Senát by měl podle Šilara ministerského předsedu vybídnout, aby přestal lhát. Babiš se jednání horní komory nezúčastnil.

Petr Šilar Foto: Profimedia.cz
Psychopat, který je premiérem země, obul se senátor Šilar do Babiše kvůli koronaviru

Šilar uvedl, že obcházení krizového zákona a pozdní aktivace Ústředního krizového štábu se změnou jeho statutu mu připomíná komunistické vlády.

„Když byla prostě ideologie vládnoucí v rozporu s fakty, tak to dopadlo tak, že ta fakta byla potlačena a zvítězila ideologie. V současné době to je sebestřednost, podle mě názory psychopata, který je dneska premiérem této země,” uvedl neobvykle ostře Šilar.

Podobně kriticky se na premiérovu adresu vyjadřovali i další opoziční senátoři, kteří mu vytýkali laxnost, egoistický přístup a sebeprezentaci.

Babiš byl podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu lidovců samozvaným šéfem krizového štábu. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za TOP 09 a STAN) se budou muset po skončení krize „nekompromisně vyvodit osobní závěry”.

Předseda senátorů ODS Martin Červíček zdůraznil, že na hodnocení postupů bude dost času a nyní je třeba řídit krizová opatření profesionálně a věcně správně.

„Nejklíčovější je zajistit ochranné prostředky pro všechny, nejen pro ty v první linii,” uvedl. Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer doporučoval jednotu. „Je potřeba se semknout a táhnout,” uvedl mimo jiné.

Tady došlo k nadřazení prezentace členů vlády nad optimální postupy při řešení krizového stavu. A je to průšvih.
Miloš Vystrčil (ODS), předseda Senátu

Také podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by vláda a premiér měli v současné krizi kvůli novému koronaviru přestat s improvizací a sebeprezentací. Vystrčil vládě vytkl, že Ústřední krizový štáb aktivovala až po dvou týdnech toto pondělí a zároveň účelově a nepochopitelně změnila jeho statut.

„Kdyby existoval Ústřední krizový štáb od začátku, ministr zdravotnictví nemusel zřizovat skupinu, která shání ochranné pomůcky," uvedl Vystrčil.

Součástí štábu s jasně rozdělenými úkoly je totiž také skupina pro zabezpečení věcnými zdroji. V případě aktivace štábu by se podle Vystrčila také nestalo, že by krajům a obcím, které si samy zřídily své krizové štáby, chyběly potřebné informace.

„Tady došlo k nadřazení prezentace členů vlády nad optimální postupy při řešení krizového stavu. A je to průšvih. Vláda a premiér nepochopitelně odkládali zřízení Ústředního krizového štábu, chyběla koordinace a součinnost a chybělo odborné rozhodování," uvedl Vystrčil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků