Hlavní obsah

Psychopat, který je premiérem země, obul se senátor Šilar do Babiše kvůli koronaviru

18. 3. 2020, 17:25

Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar označil premiéra Andreje Babiše (ANO) za psychopata, jehož sebestřednost potlačuje fakta podobně, jako to činila ideologie komunistické nadvlády v Česku před rokem 1989. Uvedl to ve středu při senátní debatě o postupu vlády vůči pandemii koronaviru. Senát by měl podle Šilara ministerského předsedu vybídnout, aby přestal lhát. Babiš se jednání horní komory nezúčastnil.

Foto: Profimedia.cz

Petr Šilar

Článek

Šilar uvedl, že obcházení krizového zákona a pozdní aktivace Ústředního krizového štábu se změnou jeho statutu mu připomíná komunistické vlády.

„Když byla prostě ideologie vládnoucí v rozporu s fakty, tak to dopadlo tak, že ta fakta byla potlačena a zvítězila ideologie. V současné době to je sebestřednost, podle mě názory psychopata, který je dneska premiérem této země,” uvedl neobvykle ostře Šilar.

Podobně kriticky se na premiérovu adresu vyjadřovali i další opoziční senátoři, kteří mu vytýkali laxnost, egoistický přístup a sebeprezentaci.

Babiš byl podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu lidovců samozvaným šéfem krizového štábu. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za TOP 09 a STAN) se budou muset po skončení krize „nekompromisně vyvodit osobní závěry”.

Příliš zásadních chyb jsme neudělali, míní ministr Vojtěch

Předseda senátorů ODS Martin Červíček zdůraznil, že na hodnocení postupů bude dost času a nyní je třeba řídit krizová opatření profesionálně a věcně správně.

„Nejklíčovější je zajistit ochranné prostředky pro všechny, nejen pro ty v první linii,” uvedl. Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer doporučoval jednotu. „Je potřeba se semknout a táhnout,” uvedl mimo jiné.

Tady došlo k nadřazení prezentace členů vlády nad optimální postupy při řešení krizového stavu. A je to průšvih.
Miloš Vystrčil (ODS), předseda Senátu

Také podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by vláda a premiér měli v současné krizi kvůli novému koronaviru přestat s improvizací a sebeprezentací. Vystrčil vládě vytkl, že Ústřední krizový štáb aktivovala až po dvou týdnech toto pondělí a zároveň účelově a nepochopitelně změnila jeho statut.

„Kdyby existoval Ústřední krizový štáb od začátku, ministr zdravotnictví nemusel zřizovat skupinu, která shání ochranné pomůcky," uvedl Vystrčil.

Konečně! Laboratoř potrestané lékařky dostane povolení testovat

Součástí štábu s jasně rozdělenými úkoly je totiž také skupina pro zabezpečení věcnými zdroji. V případě aktivace štábu by se podle Vystrčila také nestalo, že by krajům a obcím, které si samy zřídily své krizové štáby, chyběly potřebné informace.

„Tady došlo k nadřazení prezentace členů vlády nad optimální postupy při řešení krizového stavu. A je to průšvih. Vláda a premiér nepochopitelně odkládali zřízení Ústředního krizového štábu, chyběla koordinace a součinnost a chybělo odborné rozhodování," uvedl Vystrčil.

Reklama

Související témata:

Výběr článků