Hlavní obsah
Jedna z mladých slečen, které se nechaly očkovat. Archivní snímek Foto: Radek Plavecký, Právo

Proočkujte školáky, říká Vondrák

Nejhorším regionem v Česku, co do počtu nakažených covidem, je Moravskoslezský kraj, kde za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 117 nakažených. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) je přesvědčen, že jediným řešením je proočkovat hlavně školáky.

Jedna z mladých slečen, které se nechaly očkovat. Archivní snímek Foto: Radek Plavecký, Právo
Proočkujte školáky, říká Vondrák

Moravskoslezské nemocnice zatím problém kvůli přírůstku covidových pacientů nepociťují. Je v nich s covidem 77 pacientů, 14 z nich potřebuje intenzivní péči.

„Dosáhli jsme hladiny 75 hospitalizovaných, kterou jsme považovali za bod, kdy budeme muset vytvářet speciální lůžka v dalších nemocnicích,“ popsal Vondrák. Dodal, že hejtmanství proto vytvoří v některých nemocnicích covidová lůžka.

„Měla by to být nemocnice ve Frýdku-Místku, kde by jich mělo být 20, v Třinci 10 a budeme také rozšiřovat lůžkovou péči v Opavě pro dalších 20 lidí,“ popsal a dodal, že kraj v tuto chvíli žádné pravomoci k nastolení nějakých dalších opatření nemá.

„Pokud si rodiče stěžují, že děti nechodí do školy, že jsou třídy v karanténě, tak je to tím, že děti nejsou očkované,“ řekl Vondrák s tím, že mezi školami je situace nejhorší. „Nemůžeme ale hovořit o ohrožení školního roku, nejsou zavřené školy, ale zatím jen třídy,“ dodal.

Podle mluvčího Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleše Kotrly stojí za přírůstky nakažených, z nichž je většina neočkovaných nebo jde o osoby s nedokončeným očkováním, především nedodržování základních opatření.

„Dominuje řada malých lokálních ohnisek nákazy zejména ve školských zařízeních, kde dochází velmi často k přenosu na úzké rodinné kontakty,“ vysvětlil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků