Hlavní obsah
 

Příznivci brazilského prezidenta se dál schází v davech, na pandemii nevěří

Brazilská společnost se v posledních týdnech rozdělila na dva tábory. Na ty, kdo stojí za prezidentem Jairem Bolsnarem a přebírají jeho lehkomyslný postoj ke koronaviru, a na ty, kdo mají vážné obavy ze sílící epidemie i politického směřování své země.

 
Příznivci brazilského prezidenta se dál schází v davech, na pandemii nevěří

I přes velké šíření koronaviru v zemi se prezidentovi příznivci dál hromadně scházejí a on je jezdí zdravit, bez roušky a bez rozestupů.

„Jsme tu proto, abychom podpořili našeho prezidenta, protože byl v tomhle skutečně neoblomný. Snaží se o nemoci covid-19 ukázat pravdu, ale jde proti tolika lidem a institucím... Nejde jim o to, říct lidem pravdu, ale o navyšování čísel a udržení lidí doma,“ řekl reportérovi Sky News datový analytik ze Sao Paola Odair Mello, který se svou ženou přicestoval na víkendové shromáždění prezidentových příznivců do Sao Paola.

Dodal, že chápe, že probíhá zdravotní krize, je ale třeba brát ohledy na hospodářství, aby tak dopady případné druhé vlny nebyly zničující.

Nemocných přibývá po tisících

Fakta hovoří jasně – počet nakažených je v Brazílii druhý nejvyšší na světě. V pondělí počet nově potvrzených nákaz koronavirem v Brazílii při 16 409 nových případech překročil 500 tisíc, uvedla ČTK. Úmrtí spojených s covidem-19 tam za den přibylo 480.

Bolsnaro přitom davům, ve kterých je hlava na hlavě, posílá zdravice a kyne jim – jak je už jeho zvykem – bez roušky.

Bolsnarovi odpůrci se na věc dívají z úplně jiného úhlu. Prezidenta, který čelí nařčení ze zneužití pravomocí, vidí jako člověka, který ohrožuje politický vývoj země a teď také ohrožuje obyvatele ignorováním nebezpečné epidemie.

Shromáždění na podporu brazilského prezidenta Jaira Bolsnara v hlavním městě.

Foto: Adriano Machado, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků