Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s rouškou Foto: Petr Horník, Právo

Příliš zásadních chyb jsme neudělali, míní ministr Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ohradil proti kritice senátorů, kteří se pozastavili nad postupem při pandemii nového koronaviru. Uznal jen, že ochranných prostředků je nedostatek. Příliš zásadních chyb se ale podle něj nestalo a situace se zvládá poměrně dobře, řekl členům horní komory.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s rouškou Foto: Petr Horník, Právo
Příliš zásadních chyb jsme neudělali, míní ministr Vojtěch

„Zatím to zvládáme poměrně dobře. ČR není v situaci, jako je Itálie. Pokud opatření budou dodržována ze strany občanů, máme velmi slušnou šanci, že touto epidemií projdeme dobře,” uvedl ministr. Podle něj je třeba se na situaci dívat objektivně.

U ochranných prostředků Vojtěch uznal, že jich není dostatek. „Některé závazné objednávky roušek a respirátorů bohužel nevyšly,” řekl.

Zopakoval, že nemocnice se podle pokynu z konce ledna měly předzásobit pomůckami na čtyři měsíce. „Postupně nemocnice zavážíme,” uvedl ministr. Slíbil během týdne dodávku 1,4 milionu respirátorů a 2,2 milionu ústenek. V neděli by mělo dorazit dalších 30 milionů ústenek z Číny.

Ministr uvedl že se vedle zvýšení počtu operátorů na krizových linkách podaří nyní testovat 1200 až 1500 vzorků denně v několika desítkách laboratoří.

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) namítl, že Vojtěch neřekl senátorům nic nového a nezodpověděl ani, kdo je členem Ústředního krizového štábu.

Jeho předseda Roman Prymula bez uvedení jmen řekl, že ve štábu jsou zastoupena všechna ministerstva na úrovni náměstků, dále policejní prezident Jan Švejdar, generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba, náčelník generálního štábu Aleš Opata, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, hlavní hygienička Jarmila Rážová, představitel Státního zdravotního ústavu, viceguvernér ČNB a zástupce Správy státních hmotných rezerv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků