Hlavní obsah
 

Pražané novou rouškovou povinnost respektují

Od středy museli lidé do obchodů a nákupních center v Praze kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jedině s rouškou. Průzkum Práva ukázal, že až na výjimky lidé nové opatření respektují.

 
Pražané novou rouškovou povinnost respektují

Například v obchodním centru Eden ve Vršovicích redaktorka Práva zaznamenala jediného hříšníka, který unikl bedlivému oku ostrahy. Ta upozorňovala ty zapomnětlivce, kteří dovnitř vstoupili bez zakrytého nosu a úst, že si mají roušku nasadit. I to probíhalo bez problémů.

„Uvnitř budov mně to nevadí, opatření chápu. Snad to pomůže, když počty nemocných raketově rostou,“ svěřila se Právu třicetiletá Markéta, která šla kupovat školní pomůcky pro svého druháka. „Venku je ale rozhodně nosit odmítám,“ pokračovala.

„Ráda bych si přivoněla k tomu novému parfému od Armaniho. Ale jak to mám udělat, když mám roušku,“ přemítala v parfumerii zákaznice. Nakonec si nechala vůni stříknout na ruku a svědomitě ji očichala až před obchodním centrem.
Asociace nákupních center povinnost roušek nevítá. Podle předsedy českého výboru Asociace Jana Kubíčka jsou nákupní centra dobře větrané prostory, kde spolu lidé nejsou v dlouhém kontaktu.

Také Česká pošta od středy vyžaduje u klientů na všech pražských pobočkách nošení roušek, respirátorů nebo jiné ochrany úst a nosu.

O této povinnosti jsou informováni letáky při vstupu. „Žádné problémy nebyly,“ uvedl pro ČTK Ivo Vysoudil z tiskového oddělení České pošty.

V Praze stejně jako ve zbytku republiky už od 1. září platí povinnost mít zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, na úřadech a dále ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Byly obavy z toho, zda budou mít roušky i cestující v MHD. Ani zde reportéři Práva nezaznamenali žádné neukázněné cestující. „Je vidět, že lidé perfektně chápou, že je to v jejich zájmu, a dokonce sami v případě potřeby zakročí,“ řekl Právu řidič jedné z pražských tramvají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků