Hlavní obsah

Polsko otevřelo další tři přechody, kolony mají desítky kilometrů

Kolona kamionů mířících přes hraničních přechod v Náchodě - Bělovsi již nedosahuje kritických 50 kilometrů (od konce dálnice D11 u Hradce Králové), neboť polská strana částečně zrychlila odbavení, díky regulaci dopravy ze strany policie a armády jsou také prostupná města Náchod a Jaroměř. Komplikace s přechodem hranic ale stále trvají.

Polsko otevřelo další tři přechody, kolony mají desítky kilometrů

Policie oznámila, že Polsko otevřelo další tři silniční hraniční přechody s Českou republikou. Konkrétně jde o přechody Královec/Lubawka, Mikulovice/Głucholazy a Závada/Golkowice.

Odklonem části automobilů jinam se navíc problém přesunul také k hraničnímu přechodu Harrachov v Krkonoších. Fronta tu dosahuje až 17 kilometrů. „Už v úterý byl během dne totálně ucpaný Harrachov. Jednalo se výlučně o směr na Polsko. Ráno jsem se kvůli tomu nedostal autobusem do práce, neboť veškerá veřejná autobusová doprava z Tanvaldu směrem do Harrachova dočasně končila v Desné. Prostě autobusy nemohly projet. Musel jsem proto jet autem,“ prozradil Právu Martin Soukup, žijící právě v Harrachově.

Ve středu podle jeho informací končila kolona před sedmou hodinou ráno u motorestu v Kořenově, zhruba 10 kilometrů od hranice. Kolem 8. hodiny už byly kamiony v Desné, která je o dalších sedm kilometrů dál.

Situaci v Harrachově by pomohlo uklidnit, kdyby se pro pendlery otevřel také přechod mezi polským Porajówem a Hrádkem nad Nisou na Liberecku. Už několik dní o to, bohužel zatím bez úspěchu, usiluje Liberecký kraj.

„Otevření přechodu by pomohlo nejen Harrachovu, ale také velkým firmám v liberecké průmyslové zóně, kam dojíždí stovky zaměstnanců z polského příhraničí. Pokud se nyní chtějí dostat do práce, musí do Liberce dojíždět právě přes Harrachov,“ upozornil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Vedení kraje je podle něj v kontaktu s polským velvyslanectvím, otevření hranice u Hrádku se ale zatím vyjednat nepodařilo.

Podobně se podařilo částečně zlepšit situaci pro polské pendlery, pracující na Trutnovsku či Náchodsku, když byl ve středu otevřen hraniční přechod Královec - Lubawka na Trutnovsku. Vjezd tam mají povolen ale pouze vozy do 9 tun, takže kamiony musí dále čekat před Náchodem. Tam je situace stále složitá. I pro řidiče uvízlé v koloně. Město proto například zvýší intenzitu odvozu odpadu, podél silnice I/33 také nechala rozmístit devět kusů mobilních toalet, a to v úseku od Vysokova až po státní hranici.

Jak v ČT uvedl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD), ozvala se mu polská ambasáda, že se bude částečně finančně podílet na těchto zvýšených nákladech, které město má.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků