Hlavní obsah
 

Nebojte se přijít, následky mohou být fatální, apelují lékaři

Kvůli pandemii koronaviru rušily nemocnice výkony, plánované operace a vyšetření. Nyní se vše pozvolna vrací k normálu, přesto ale lékaři zaznamenávají nižší počet pacientů, než bylo běžné. S tím ale mohou souviset další rizika. Lékaři proto apelují, aby se lidé nebáli přijít a nezanedbávali svůj zdravotní stav. Riziko nákazy je podle nich v nemocnicích minimální.

 
Nebojte se přijít, následky mohou být fatální, apelují lékaři

„V průběhu března, kdy byla v plném běhu epidemie koronaviru, určitě došlo k poklesu pacientů, kteří přijížděli s infarktem do nemocnice. Z různých zdrojů se dá odhadnout, že to bude někde mezi 20 a 30 procenty,“ řekl Novinkám Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Dodal, že v nemocnici jsou nyní občas svědky i toho, že pacient přichází pozdě, což může být v případech srdečních i mozkových příhod zásadní chyba.

„Hrajeme o minuty, někdy i o vteřiny a hrajeme o to, aby přežil srdeční sval, aby přežila mozková tkáň. Proto je potřeba, abychom se dnes vrátili k tomu normálu opravdu všichni, nebáli se přijít do nemocnice, když nás něco trápí,“ apeluje lékař.

„Měli jsme případy, kdy opravdu mladý pacient, který zůstal doma v karanténě, přijel už s obtížemi, které odpovídaly plicní embolizaci, kterou jsme museli léčit. Byl ve vysokém riziku, naštěstí se ho podařilo zachránit,“ popsal primář kardiologie Jean-Claude Lubanda.

Onkologická onemocnění také nepočkají

Pacientce Denise Laubrové diagnostikovali před rokem a půl rakovinu děložního hrdla. I proto, že přišla k lékařům včas, žije dnes plnohodnotný a zdravý život. Proto i ona vyzývá všechny, aby se kvůli nemoci covid-19 nebáli a přišli na vyšetření.

„U diagnózy rakoviny děložního čípku je velmi důležité přijít včas. Nebojte se chodit a přijďte. Pokud máte jakékoliv příznaky, krvácíte, bolí vás břicho, přijďte, nebojte se. Zavolejte a oni vás zkontrolují,“ apelovala na ženy s tím, že i když ona sama je vyléčená, měla v době pandemie pravidelnou kontrolu. Koronavirus ji neodradil, k lékaři došla.

„Získal jsem data zhruba od poloviny center z České republiky a ve srovnání s dubnem loňského roku máme zhruba šedesátiprocentní pokles v počtu nových pacientek se zhoubnými nádory a zhruba třetinový pokles v počtu radikálních operací. Neznamená to, že by nádory nebyly, ale že pacienti jsou doma a nejsou diagnostikováni,“ uvedl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky VFN David Cibula.

Doplnil, že týden co týden potkává několik onkogynekologických pacientek, které braly koronavirus jako důvod nepřijít k lékaři. Nebo možná i do nemocnice došly, ale nedostalo se jim péče kvůli omezení oddělení.

Podobné zkušenosti mají i v dalších nemocnicích. „Můžeme potvrdit, že návštěvnost pacientů během současné pandemie obecně velmi poklesla. Jedná se zejména o pacienty s nejrůznějšími neakutními zdravotními problémy, ale bohužel jsou mezi nimi i pacienti, kteří odkládají svá vyšetření či kontroly v rámci závažnějších onemocnění,“ řekl mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Petr Šulek s tím, že poklesl i počet screeningových vyšetření.

„Dá se říci, že u lidí obecně převládla obava až strach z návštěvy nemocnic. Snažíme se jednotlivé pacienty aktivně obvolávat a nabízet jim nové termíny prohlídek a vyšetření,“ dodal.

V Thomayerově nemocnici prováděly různé operační zákroky i v době vrcholu šíření nákazy. Bez jakéhokoliv odkládání pak probíhaly chirurgické zákroky u zhoubných nádorových onemocnění. V těchto dnech je provoz nemocnice již prakticky plně obnoven.

V IKEMu utlumili provoz - kromě transplantací - až na jednu třetinu. „V současné době se již vracíme k normálnímu provozu, nicméně někteří pacienti stále mají obavy z nákazy covid-19 a i v tuto dobu žádají o změnu termínu návštěvy. Těmto pacientům se naši lékaři snaží vyhovět, ale vždy s přihlédnutím k jejich aktuálnímu zdravotnímu stavu a nutnosti kontrol např. po transplantacích. Případně je jim ještě nabízena možnost konzultovat s lékaři distančně prostřednictví našich telemedicínských možností,“ napsala Novinkám mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků