Hlavní obsah
Ženy s ochrannými rouškami na Václavském náměstí v Praze. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Nouzový stav končí, roušky zůstávají

V Česku po dvou měsících končí nouzový stav, povinné roušky a další restrikce ale zůstávají. Premiér Andrej Babiš (ANO) se sice v neděli, kdy je poslední den nouzového stavu, nechal slyšet, že by byl pro zmírnění pravidel pro nošení roušek, ale nakonec se prý podřídil ministru zdravotnictví a epidemiologům. Pravidla se tak nejspíš uvolní až o týden později.

Ženy s ochrannými rouškami na Václavském náměstí v Praze. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Nouzový stav končí, roušky zůstávají

„Používám selský rozum. Jdu po Průhonicích s rodinou, a na 100 metrů když nikdo není, tak proč mám mít roušku? To nemá logiku, přece,” pohoršoval se premiér země v nedělním rozhovoru pro Českou televizi.

Téma pak zmínil i ve svém videu na sociální síti. „Zase mám roušku, bohužel, i když jsem na minulé vládě apeloval na ministra zdravotnictví a na epidemiology, že venku bychom mohli být bez roušek na vzdálenost dva metry, tak mě nevyslyšeli, bude to až 25. května,“ uvedl Babiš.

V Česku končí k nedělní půlnoci nouzový stav, který vláda vyhlásila 12. března a následně jí ho Sněmovna dovolila ještě dvakrát prodloužit, naposledy do 17. května, i když kabinet ho chtěl původně ještě trochu delší. Roušky nebyly povinné od začátku, vláda je přikázala nosit až 18. března.

A povinné budou i dál, stejně jako další opatření proti šíření viru, jako je třeba omezení provozu vnitřních prostor restaurací či zavření hotelů. Vláda dosavadní nařízení, která by s nouzovým stavem skončila, „překlopila“ podle zákona o ochraně veřejného zdraví do opatření přijatých ministerstvem zdravotnictví.

Až na Babišem zmiňované datum 25. května stanovil kabinet vlnu dalšího uvolňování opatření, mezi které patří i nošení roušek.

Sundat si ji bude možné na volném prostranství při dodržení alespoň dvoumetrového odstupu od dalších lidí. Dál bude povinná uvnitř budov, v MHD, taxíku, nebo při bližším kontaktu s jinými osobami, než jsou členové rodiny.

Nouzový stav
Je to státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných živelních, ekologických nebo průmyslových katastrof nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Současný nouzový stav je první v novodobé historii země, jehož příčinou nejsou živelní pohromy jako povodně či větrné smrště.
Zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků