Hlavní obsah
Zkoumání vzorků kvůli nákaze koronavirem Foto: Audrey McAvoy, ČTK/AP

Nemáte velkou dušnost? Pak vás nebudeme testovat

Diana Brennerová z Prahy se společně s kamarádkou vrátila z lyžování v Itálii v sobotu, tedy v den, kdy začalo platit opatření nahlásit se obvodnímu lékaři a podstoupit dobrovolnou karanténu. Obě lyžovaly v centru Val Gardena. V neděli začalo být oběma ženám špatně a začaly na sobě pociťovat symptomy odpovídající nákaze koronavirem: obě měly teplotu, rýmu a zimnici.

Zkoumání vzorků kvůli nákaze koronavirem Foto: Audrey McAvoy, ČTK/AP
Nemáte velkou dušnost? Pak vás nebudeme testovat

Diana chtěla okamžitě zavolat na příslušná místa, ale pak se rozjel kolotoč těžko uvěřitelných událostí. Oficiální doporučení z ministerstva zdravotnictví už z minulého pátku znělo, aby každý, kdo se vrátil z Itálie, telefonicky kontaktoval svého lékaře a zůstal 14 dní doma. V případě potíží by měl zavolat buď na linku 112, nebo na příslušnou krajskou hygienickou stanici. To Diana učinila a čekala, že jí přijedou pracovníci udělat testy. To se ale nestalo.

„V pondělí máte buď volat lékaře obvoďáka, který vás pošle do karantény, anebo pokud jsou obtíže, volat dříve 112. V neděli ráno už volám,“ napsala Diana svůj příběh na sociální síti.

„Odpověď zní – my nic neřešíme, my jen přepojujeme. Přepojí mě na Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje se sídlem, kde se dozvím, že kraj to přece neřeší. Musím si zavolat na Hygienickou stanici hlavního města Prahy,“ napsala Diana. Operátorka jí navíc dala špatné číslo, to správné si musela zjistit sama.

Nikdo se neozval

Dianě, kterou Právo po zveřejnění jejího příběhu na internetu kontaktovalo, nepomohla ani hygienická stanice v Praze. „Paní mě vyslechla a řekla, že jsem určitě případ na testování, ale že musím zavolat svému praktickému lékaři a ten zajistí odběr vzorků.

Na to jsem reagovala, že obvodnímu lékaři můžu zavolat až druhý den, navíc s praktikem jsem mluvila telefonicky, ještě když jsem byla v Itálii, a ten mi řekl, že nic neví. Byla jsem dost udivená, přece jsem sledovala tiskovou konferenci vlády a tam mluvili o tom, že hlavní slovo má hygienická stanice,“ řekla Právu.

Tím ale její anabáze neskončila. „Zeptala jsem se, jestli mě přijedou otestovat domů. Paní mi ale řekla, že se jezdí jen k nejtěžším případům a že bych musela mít velkou dušnost, a zopakovala, že musím kontaktovat praktického lékaře. Já mám navíc chronické problémy s dýcháním, jsem astmatička, jsem tedy riziková skupina,“ sdělila Právu Diana Brennerová.

„Ptala jsem se, co máme tedy dělat, když je nám špatně, a paní nám řekla, že se o našem případu poradí s epidemiologem a že se nám ozve. Dodnes se neozval nikdo. V pondělí jsem tedy zavolala praktickému lékaři a ten mi sdělil, že se mám obrátit na hygienickou stanici, že on mi může jen nařídit karanténu, se kterou jsem stejně počítala,“ řekla s tím, že z přístupu úřadů je na rozpacích.

„Obvolala jsem všechna čísla, ale nikdo nám nevěnoval pozornost. Je mi střídavě lépe a hůře a obě si myslíme, že koronavirus máme. Sedíme doma, nemůžeme nikam jít a zvažujeme možnost otestování se na soukromé klinice. Nechci po 14 dnech vyjít z karantény a nevědět, jestli to mám, nebo ne,“ řekla Právu Diana, která je zaměstnaná v bance a může pracovat z domova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků