Hlavní obsah
Brazilský prezident Jair Bolsonaro Foto: Adriano Machado, Reuters

Nejsme morčata. Bolsonaro smetl čínskou vakcínu

Brazilský prezident Jair Bolsonaro podle listu O Globo zrušil rozhodnutí svého ministra zdravotnictví Eduarda Pazuella o nákupu 46 milionů dávek potenciální čínské vakcíny CoronaVac proti covidu-19. Očkování se testuje v brazilském státě Sao Paulo a ministr měl v úmyslu vynaložit na nákup 360 milionů dolarů (8,2 mld. Kč).

Brazilský prezident Jair Bolsonaro Foto: Adriano Machado, Reuters
Nejsme morčata. Bolsonaro smetl čínskou vakcínu

„Brazilci nebudou nikomu dělat pokusná morčata,“ tweetoval Bolsonaro s tím, že vakcína čínské společnosti Sinovac, která se zkouší také v Turecku a Indonésii, ještě neprošla závěrečnou etapou testování.

Bolsonaro prosazuje očkovací látku vyvinutou ve spolupráci Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca. I ta se zkouší v Brazílii a má tam potíže. Nastaly poté, co zemřel jeden z dobrovolníků účastnících se testování.

Přesto brazilský zdravotnický úřad Anvisa v noci na čtvrtek bez dalších podrobností oznámil, že zkoušky budou pokračovat. Podle médií zmíněný dobrovolník nedostal „oxfordskou vakcínu“, ale placebo. Navíc okolnosti jeho smrti jsou podle listu O Globo „přinejmenším nejasné“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků