Hlavní obsah
I přes koronavirovou pandemii vyrazili Berlíňané ve čtvrtek ve velkém do městského parku. Nejen Německo chce proto kvůli obcházení zákazu vycházení přitvrdit. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Místo izolace bujaré večírky i venčení plyšových psů. Zakážeme vycházení úplně, varují evropské země

Nařízení zemí, jež vyhlásily zákaz vycházení bez závažného důvodu, mnozí Evropané důmyslně, ale i zcela nepokrytě obcházejí. Značnou vynalézavost projevují Španělé, kteří podle místní policie ve velkém zneužívají výjimky ze zákazu vycházení, kdy úřady povolily několikrát denně a krátce vyvenčit domácí mazlíčky.

I přes koronavirovou pandemii vyrazili Berlíňané ve čtvrtek ve velkém do městského parku. Nejen Německo chce proto kvůli obcházení zákazu vycházení přitvrdit. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Místo izolace bujaré večírky i venčení plyšových psů. Zakážeme vycházení úplně, varují evropské země

„Mnozí si to vysvětlili po svém – tak, že mohou být venku libovolně dlouho a sdružovat se v pejskařských partách,“ potvrdil Namuel Hernández z Jupolu, španělských policejních odborů.

Objevily se dokonce i případy, kdy Španělé vyrazili do ulic nikoli se skutečnými, ale plyšovými zvířaty, napsal list El País. Jiní rovnou vydělávají: nabízejí své čtyřnohé miláčky k pronájmu lidem, kteří psy nemají, aby se tak mohli dostat ven i oni. Na internetu se vyrojilo mnoho takových nabídek, přičemž cena za procházku s cizím psem se pohybuje kolem 50 eur (1350 korun).

Britští turisté řádí

Situaci ve Španělsku ztěžují britští turisté, kteří především ve svém oblíbeném letovisku Benidorm čekají na přepravu domů a pro které i v této složité době zůstává prioritou zábava.

Video zveřejněné na sociálních sítích zachycuje španělské policisty, jak se pokoušejí s rouškami na tvářích zkrotit asi pět desítek Britů, kteří odmítli respektovat nařízení madridské vlády o zákazu vycházení s výjimkou nákupu potravin.

Britové, v nejednom případě posilnění alkoholem, vyrazili na pláže. Totální aroganci ke španělským opatřením vystihuje i fakt, že další dovolenkáři zpívali na balkonech i před hotely, že „chytili koronavirus od španělských policistů“.

Němci se baví, grilují a popíjejí

V Polsku, kde zůstalo v karanténě nejméně 15 tisíc lidí, policii zaskočil počet případů nerespektování tohoto opatření. Navrhla tudíž vládě, aby takoví lidé dostali elektronické náramky – jako v případě odsouzených. Náramky umožňují zjistit polohu nositele.

Podle listu Rzeczpospolita, který se odvolává na zasvěcené policejní zdroje, pravidla karantény nerespektuje každý druhý Polák.

Policie v Německu má plné ruce práce s rozpouštěním tzv. koronavirových večírků, ke kterým se mládež i přes zákaz spolkového života schází na hřištích či v parcích.

V pondělí večer se v městském parku v bavorském Norimberku sešla zhruba stovka mladých lidí, kteří si s sebou vzali hudební a světelnou aparaturu, sdělila televize Bayerischer Rundfunk. V nedalekém Schwabachu se takto ve skateparku bavilo asi padesát teenagerů. Policie oba večírky ukončila a účastníky z místa vykázala.

Rozhořčeně reagoval i bavorský premiér Markus Söder. „Sorry, ale takhle to nejde,“ řekl. Ve čtvrtek pak Söder obyvatele Bavorska varoval, že pokud dobrovolně nebudou preventivní opatření dodržovat, vyhlásí v této největší spolkové zemi zákaz vycházení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků