Hlavní obsah
Italská policie (ilustrační foto) Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Mafie čeká na virovou šanci

Zatímco italská policie a armáda se soustředily na celostátní opatření v boji s koronavirem, podnikání tamní mafie se také komplikuje.

Italská policie (ilustrační foto) Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Mafie čeká na virovou šanci

„Jsou si vědomi menších ztrát, ale čekají na lepší časy,“ citovala agentura DPA Giuseppe Governala, šéfa italské protimafiánské policie.

Opatření zavedena kvůli koronaviru mj. pomohla policii vypátrat v srdci jihoitalské Kalábrie bosse ’Ndranghety. Cesare Antonio Cordì byl na útěku od loňského srpna. Dopaden byl díky tomu, že si policejní hlídka v malém městě všimla člověka, který porušoval zákaz vycházení. Ukázalo se, že nosil gangsterovi do úkrytu jídlo.

Oproti loňsku klesla trestná činnost o dvě třetiny

Italské ministerstvo vnitra zaznamenalo v prvních třech březnových týdnech prudký pokles trestné činnosti. To znamená, že v porovnání s loňským rokem klesla o 64 procent.

Ostatně o tradiční „služby“ mafie, jako je prostituce nebo drogy, je v době krize menší zájem než předtím. Virem jsou navíc ohroženi i samotní gangsteři.

Roberto Saviano, známý spisovatel a expert na problematiku mafie, ovšem zdůraznil, že skupiny organizovaného zločinu mohou současné krize vy­užít ve svůj prospěch.

Již nyní se objevují zprávy, že kriminální struktury pronikají do byznysu kolem roušek, dezinfekčních prostředků a dalších protivirových prostředků, kterých je nejen v Itálii v současnosti zoufalý nedostatek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků