Hlavní obsah
Do ulic maďarských měst vstoupila armáda Foto: MTI

Maďarská armáda převzala kontrolu nad klíčovými podniky

Maďarská armáda na příkaz vlády premiéra Viktora Orbána vstoupila do ulic a tento týden převzala dohled nad 140 klíčovými podniky a firmami. Kabinet tak reagoval na mimořádnou situaci kolem šíření epidemie nového koronaviru v Maďarsku. V zemi byl kromě toho stejně jako v dalších státech včetně Česka vyhlášen nouzový stav.

Do ulic maďarských měst vstoupila armáda Foto: MTI
Maďarská armáda převzala kontrolu nad klíčovými podniky

„Úkolem (armádní) skupiny je zabezpečení fungování strategických firem v oblasti energetiky, dopravy, farmaceutického průmyslu a v dalších oblastech,“ uvedla k převzetí dohledu nad firmami agentura MTI.

Na prvním místě seznamu je jediná maďarská jaderná elektrárna Paks. Převzetí kontroly se týká také Maďarské národní banky, Budapešťské burzy, státních železnic MÁV, autobusového dopravce Volánbusz, Maďarské pošty, plynáren a dalších firem.

Armáda převzala kontrolu nad 140 klíčovými podniky.

Foto: MTI

Maďarský ministr obrany Tibor Benkő zdůraznil, že opatření byla přijata v souvislosti se šířením koronaviru a jejich účelem je zajištění fungování státu a jeho klíčových institucí. „Vojáci jsou přítomni z důvodu bezpečnosti strategických firem,“ řekl ministr ve veřejnoprávní televizi M1.

V Maďarsku se novým koronavirem SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc Covid-19, nakazilo 226 lidí. 10 nemocných zemřelo a 21 se jich zotavilo. V Česku byla nákaza virem potvrzena u 1497 lidí, 5 lidí nemoci Covid-19 podlehlo a 10 se z ní zotavilo. Celosvětově byl koronavirus SARS-CoV-2 prokázán u téměř 439 tisíc lidí, na 20 tisíc jich zemřelo a skoro 112 tisíc se uzdravilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků