Hlavní obsah
 

Lidé v České republice si se Svěrákem a Uhlířem zpívali písničku Není nutno

Do společného zpěvu písničky Není nutno se ve středu ve 12.30 hodin zapojilo celé Česko. Po úvodním slovu Zdeňka Svěráka, ve kterém vyjádřil naději do příštích časů, zazněla uvedená skladba a lidé si ji mohli zpívat doma i přístupných veřejných prostranstvích.

 
Lidé v České republice si se Svěrákem a Uhlířem zpívali písničku Není nutno

„Takovou patálii, jako nám nadělal ten korunovanej virus, nepamatují ani tak věkovití jedinci, jako jsem já. Ale to neznamená, že se z toho zblázníme, a to neznamená, že to nebude mít konec. Bude to mít konec. Zase budeme chodit do školy, do práce a do divadla, a budeme se družit, dokonce objímat. A víte proč? Protože nepanikaříte. Protože jste obětaví, spolehliví a neztrácíte smysl pro humor. A taky jste vynalézaví,“ řekl mimo jiné Zdeněk Svěrák.

Slova pronesl ze svého bytu, kde s ním byli ještě kameraman a zvukař. Potom se spojil s Jaroslavem Uhlířem, který jeho zpěv ze svého bytu doprovodil hrou na piano.

Jaroslav Uhlíř při hraní písně ve svém bytě.

Foto: archiv Jar. Uhlíře

Tóny populární písničky se pak linuly z vysílání České televize, Českého rozhlasu, Evropy 2, Frekvence 1, Rádia Blaník a obecních a místních rozhlasů, píseň zazněla i v supermarketech a na čerpacích stanicích. Lidé se ke zpěvu přidávali ve svých domovech, v práci nebo třeba při nákupu, někteří zpěv doplnili i hudebními nástroji.

„Dostali jsme mnoho povzbudivých zpráv a nadšených mailů od starostů obcí, které to vysílání pouštělo do obecních rozhlasů. Velmi zvažujeme, že bychom tento celonárodní happening zopakovali třeba ještě další dvě středy. Samozřejmě s jiným proslovem od jiné osobnosti a jinou písní. Dříve se lidé po celé zemi zastavili na poli k polední modlitbě Anděl Páně. Možná je v nás podobná potřeba. Společně se v jeden moment zastavit a zazpívat si,“ říká kavárník Ondřej Kobza za spolek Piana na ulici, který akci organizuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků