Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Lidé s covid-19 se mohou s někým setkat 10 dní po prvních příznacích, radí v USA

Pacienti, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, se mohou bez obav setkávat s ostatními lidmi deset dní po prvních příznacích a po třech dnech bez zvýšené teploty. Tvrdí to příručka od amerického úřadu CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí). Háček je v tom, že u mnohých pozitivně testovaných se žádné symptomy neprojevily.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Lidé s covid-19 se mohou s někým setkat 10 dní po prvních příznacích, radí v USA

CDC uvádí, že lidé, kteří jsou na koronavirus pozitivně testováni, jsou stále nakažliví, tudíž posečkání 10 dní pomáhá příznakům odeznít.

„Lidé se slabší imunitou možná budou muset zůstat doma déle než 10 dní,” dodala federální zdravotní agentura podle serveru The Daily Mail.

To vše určitým způsobem navazuje na závěry, ke kterým došla singapurská studie, která tvrdí, že lidé jsou infekční maximálně 11 dnů po propuknutí choroby.

Jak CDC zdůrazňuje, nemít žádné symptomy a mít za sebou dokonce i negativní test rozhodně neznamená, že by člověk dále neměl praktikovat určitý sociální odstup a důslednou hygienu rukou.

Odborníci rovněž uvádějí, že počet nakažených koronavirem je mnohem vyšší, než se dosud odhaduje, což odpovídá i dřívějším tvrzením. Značná část lidí, u nichž se prokázala nákaza, totiž neměla žádné příznaky. Každý, kdo je infikován tímto virem a nemá příznaky onemocnění, je považován za pacienta s „tichou infekcí“. Jako příklad virologové udávají statistiky z CDC, podle kterých ze všech nakažených tvořili pacienti s „tichou infekcí“ 25 procent. Jiné zdroje uvádějí až 80 procent nakažených bez příznaků.

Výše popsané aktualizované pokyny pro chování každopádně přicházejí s tím, jak státy USA začínají znovu otevírat své ekonomiky a lidé se pomalu vracejí do práce či školy. Spojené státy jsou nejpostiženější zemí virem SARS-CoV-2.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků