Hlavní obsah
Vykládka posledního z letadel Foto: Praha HZS, ČTK

Letecký most z Číny skončil, Česko nakoupilo materiál za čtyři miliardy

V neděli skončil několikatýdenní letecký most dodávek ochranných pomůcek, jejichž nákup zajistilo ministerstvo vnitra. Ráno v pražské Ruzyni přistál poslední speciál s dodávkami. Ministerstvo dosud zaplatilo za objednávky téměř čtyři miliardy korun.

Vykládka posledního z letadel Foto: Praha HZS, ČTK
Letecký most z Číny skončil, Česko nakoupilo materiál za čtyři miliardy

Podle mluvčího hasičského záchranného sboru ČR Rudolfa Kramáře přistálo letadlo z Číny na ruzyňském letišti krátce po 07:00. „Dnes nemáme 23 nákladních aut, ale vystačíme si s osmi, jelikož se nejedná o nákladní letadlo,” avizovali hasiči na Twitteru.

Od spuštění leteckého mostu vyložili hasiči náklad zdravotnického materiálu z 52 letadel, uvedl v neděli ředitel záchranného útvaru hasičů Radim Řehulka v České televizi. K odvozu a distribuci materiálu použili 622 nákladních aut, která dohromady najezdila kolem 350 000 kilometrů.

„Byla to naprosto nová situace, se kterou jsme se v tomto konkrétním případě zatím nesetkali,” řekl televizi Řehulka.

Miliony roušek i respirátorů

Ministerstvo nakupuje v Asii zdravotnický materiál centrálně mimo jiné pro záchrannou službu, některé nemocnice či domovy seniorů. Podle statistik distribuovalo vnitro k 30. dubnu skoro devět milionů respirátorů, přes 39 milionů rukavic či dva miliony návleků.

Zdaleka nejvýraznější položkou jsou ale ochranné roušky, kterých vnitro s pomocí hasičů rozvezlo 62,8 milionu kusů. Největším odběratelem ochranných pomůcek byly kraje.

ČR nakoupila v Číně ochranné prostředky za několik miliard korun

Foto: Praha HZS, ČTK

Vykládku a distribuci zhruba 13 000 metrů krychlových dovezených zdravotnických pomůcek měli na starosti hasiči spolu s policisty. Zboží překládali z letadel na nákladní auta, která ho vozila do policejního skladu v Opočínku na Pardubicku. Odtud zdravotnický materiál putoval konečným příjemcům.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po středečním jednání Ústředního krizového štábu řekl, že po skončení nouzového stavu by měla být klíčovým orgánem zodpovídajícím za nákupy, skladování a distribuci zdravotnického materiálu Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

Vnitro podle Hamáčka vypíše už podle zákona o veřejných zakázkách tendr na rámcovou smlouvu na dodávku ochranných pomůcek po skončení nouzového stavu pro své složky, tedy například policii, hasiče nebo zdravotnická zařízení ministerstva vnitra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků