Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Koronavirus přežije ve vzduchu tři hodiny, tvrdí američtí vědci

Koronavirus může být v kapénkách vznášejících se ve vzduchu nebezpečný i několik hodin, na některých typech povrchu může přežívat i dny. Naznačuje to nová americká studie. Závěry publikované odborným časopisem New England Journal of Medicine mohou podle agentury Reuters posloužit jako vodítko pro prevenci nemoci Covid-19, která už má ve světě asi 8000 obětí.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Koronavirus přežije ve vzduchu tři hodiny, tvrdí američtí vědci

Podobně jako další viry, které oslabují dýchací soustavu, se i nový virus SARS-CoV-2 šíří prostřednictvím kapének, tedy miniaturních kapiček slin či nosního sekretu, které infikovaný člověk vypouští nosem a ústy.

Zatím ale není zcela jasné, jak dlouho může zůstat aktivní mimo lidské tělo. Čínští vládní experti nedávno uvedli, že ve vzduchu virus setrvává asi 30 minut, jejich studie ale byla časopisem Practical Preventive Medicine několik dní po zveřejnění z neznámých důvodů stažena.

Na plastovém povrchu virus fungoval i třetí den

Podle týmu výzkumníků z institutu NIAID, který je součástí amerického Národního ústavu zdraví (NIH), ale kapénka uvolněná při zakašlání či kýchnutí může jiného člověka nakazit i o tři hodiny později.

Nejkratší byla jeho životnost na mědi, kde při pokusu zůstal nebezpečný jen čtyři hodiny, pak už se stal neaktivním.

Co se týče přežívání na povrchu předmětů, dospěli američtí vědci k podobným závěrům jako ti čínští. Na kartonu prý virus SARS-CoV-2 zůstává aktivní až 24 hodin, na plastovém či nerezovém povrchu byl „funkční” virus zaznamenán dokonce i po třech dnech. Nejkratší byla jeho životnost na mědi, kde při pokusu zůstal nebezpečný jen čtyři hodiny, pak už se stal neaktivním.

Odborníci z NIAID se při experimentu snažili simulovat pobyt nakaženého člověka v domácím nebo nemocničním prostředí a to, jak by mohl infekci šířit kašlem a doteky. Použili nástroj na dávkování aerosolu, který reprodukoval mikroskopické kapénky vytvářené při kašlání a kýchání, píše Reuters.

„Výsledky přinášejí klíčové informace o stabilitě SARS-CoV-2, který způsobuje Covid-19, a naznačují, že lidé se mohou virem nakazit ze vzduchu a po sáhnutí na kontaminované předměty,” komentuje studii na svém webu NIH. Její autoři zkoumali také „poločas rozpadu” a došli k závěru, že při výskytu v aerosolových kapičkách ztrácí polovina virových částic své schopnosti po přibližně 66 minutách.

Jedno zakašlání, tři tisíce kapiček

Zpravodajský web BBC uvádí, že jediné zakašlání může do vzduchu rozptýlit až 3000 takovýchto kapiček. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Světová zdravotnická organizace (WHO) i další instituce proto zdůrazňují, že důkladné mytí rukou a dezinfikování často používaných ploch je klíčové při snaze omezit šíření nemoci Covid-19.

Vědecké bádání podle BBC ukázalo, že koronaviry lze deaktivovat do jedné minuty, když se povrchy dezinfikují 62 až 71procentním alkoholem nebo čisticími prostředky s peroxidem vodíku či chlornanem sodným.

Zároveň prý není jasné, jak dlouho může být nový koronavirus nebezpečný poté, co se zachytí na oblečení nebo jiných površích, které nelze tak snadno očistit.

I tímto aspektem se pracovníci NIAID zabývají, jak řekl jeden z autorů čerstvé studie Vincent Munster. Nyní dále zkoumají také vliv vlhkosti vzduchu a teploty na životnost nového viru. Jeho schopnost zůstat po delší dobu aktivním mimo lidské tělo podle Munstera jen dále podtrhuje význam hygienických doporučení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků