Hlavní obsah
Panda velká (ilustrační foto) Foto: Radek Plavecký, Právo

Kanadská zoo vrátí do Číny pandy, kvůli pandemii chybí bambus

Tři roky před sjednaným termínem chce kanadská zoologická zahrada vrátit do Číny dvě pandy velké, které má v zápůjčce. Kvůli pandemii covidu-19 a jejím dopadům na leteckou dopravu, které téměř nefunguje, má zoo problémy s dodávkami bambusu, kterým se vzácná zvířata živí. Informoval o tom místní server CBC.

Panda velká (ilustrační foto) Foto: Radek Plavecký, Právo
Kanadská zoo vrátí do Číny pandy, kvůli pandemii chybí bambus

„Je to příliš mnoho stresu pro můj tým i pro pandy. Dokážete si představit, kdybychom neměli bambus několik dní?” řekl CBC ředitel zoo v Calgary Clément Lanthier. „Pandy jedí téměř výhradně bambus. Potřebuji proto dodávky čerstvého bambusu dvakrát týdně,” dodal.

Kvůli problémům, které způsobila pandemie covidu-19 v letecké dopravě, nedostávala v poslední době zoo v Calgary bambus pravidelně. Několikrát zahrada dostala i bambus nekvalitní, nebo takový, který značně utrpěl dlouhou přepravou. Takové větve pak pandy odmítaly žrát. „Bambus, který teď dostávají, jim nechutná,” řekl Lanthier. Dospělá panda přitom spořádá až 40 kilogramů bambusu denně.

Kvůli nastalým problémům se zoo nakonec rozhodla vrátit pár pand velkých Číně předčasně. Peking přitom zvířata původně Kanadě zapůjčil až do roku 2023. Samice Er Er Šun a samec Ta Mao byli v Kanadě od roku 2014. První roky strávili v Torontu, kde přivedli na svět dvě mláďata. Od roku 2018 žijí v zoo v Calgary, která je kvůli šíření koronaviru už dva měsíce zavřená.

Zoologická zahrada vyzvala kanadskou i čínskou vládu, aby vydaly všechna potřebná povolení pro převoz pand co nejrychleji. Nechat je v Kanadě za současné situace by totiž podle ředitele Lanthiera bylo „příliš velké riziko”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků