Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Reuters

Izraelská vláda vyhlásila kvůli koronaviru celostátní karanténu

Izraelská vláda v neděli schválila v celé zemi třítýdenní karanténu, která vstoupí v platnost příštího pátku. Opatření, jehož cílem je zbrzdit šíření koronaviru, oznámil premiér Benjamin Netanjahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Reuters
Izraelská vláda vyhlásila kvůli koronaviru celostátní karanténu

Podle předsedy vlády je omezení pohybu v zemi nutné zavést, neboť podle varování expertů by zdravotní systém nemusel být s to zvládnout předpokládaný nárůst počtu těžkých případů nákazy, pokud se nic nepodnikne. Platit začne v předvečer významného židovského svátku roš hašana.

Podrobnosti omezení zatím vláda nesdělila, ale podle serveru The Times of Israel je jejich součástí zákaz vycházet ven dále než 500 metrů od domova  s výjimkou nezbytných nákupů. Budou uzavřeny školy, nákupní střediska, hotely a zrušeny volnočasové aktivity. Supermarkety a lékárny zůstanou otevřené a fungovat má dál dodávková služba.

Netanjahu mimo jiné řekl, že shromáždění budou omezena ve vnitřních prostorách na nejvýše deset lidí a venku na dvacet. Nebudou se moci konat ani větší náboženská shromáždění. Kvůli tomuto omezení nabídl svou demisi ultraortodoxní ministr výstavby a bydlení Jaakov Licman, který vede stranu Sjednocený judaismus tóry. Uvedl, že se stovky tisíc Židů „nebudou moci modlit v synagogách”.

"Za okolností, které nastaly, nemáme jinou volbu," řekl k nově plánovaným omezujícím opatřením ministr zdravotnictví Juli Edelstein. "Není to snadné," poznamenal. "Ale budou-li tato pravidla dodržována, je na konci tunelu světlo," dodal.

Izrael v posledních týdnech zažívá prudký nárůst potvrzených případů nákazy a mírnější opatření dosud nepřinesla kýžený výsledek. Země má nyní v přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších temp šíření nákazy, napsala agentura AP.

Za sobotu se v Izraeli potvrdilo 4158 nových případů nákazy, aktuálních je 38 482 případů a za předchozích 24 hodin přibylo 26 mrtvých. Celkově se v zemi s asi devíti miliony obyvatel potvrdilo více než 152 tisíc nakažených a dosud zemřelo 1103 nakažených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků