Hlavní obsah
Íránec připravuje desinfekční roztok, který se bude rozstřikovat v teheránských ulicích Foto: Wana News Agency, Reuters

Írán zamlčoval úmrtí s lidí koronavirem. Je jich až třikrát více

Koronaviru v Íránu podlehlo třikrát více lidí, než tvrdí tamní vláda. S odkazem na záznamy od anonymního zdroje to uvedl zpravodajský web BBC. K červenci podle těchto údajů zemřelo téměř 42 tisíc nakažených, ministerstvo zdravotnictví jich v oficiální bilanci uvádí 14 405.

Íránec připravuje desinfekční roztok, který se bude rozstřikovat v teheránských ulicích Foto: Wana News Agency, Reuters
Írán zamlčoval úmrtí s lidí koronavirem. Je jich až třikrát více

Skutečný počet osob, které se v Íránu koronavirem nakazily, je podle BBC také podstatně vyšší. Oficiálně úřady hovoří o 278 827 nemocných, ale mělo by jich být 451 024.

Írán v uplynulých dnech zaznamenal prudký nárůst nakažených. Podle uniklých dokumentů zaznamenala země první úmrtí na covid-19 už 22. ledna, což je skoro měsíc předtím, než byl oficiálně oznámen první případ (19. únor). Do přiznání prvního úmrtí údajně zemřelo v zemi 52 lidí.

Oficiální íránské údaje zpochybňují mnozí pozorovatelé. Mezi údaji na státní a regionální úrovni došlo k nesrovnalostem, na které upozornily některé místní úřady. Informace, které získala BBC, ukazují, že íránské úřady vykazovaly výrazně nižší denní počty, přestože mají záznamy o všech úmrtích. Naznačuje to, že skutečný počet obětí úřady zamlčovaly úmyslně, uvedl web.

Konec „politických her”

BBC uvádí, že údaje o skutečných počtech případů jí byly zaslány od anonymního zdroje. Data zahrnují podrobnosti ohledně denního počtu lidí přijatých v nemocnicích napříč Íránem. V záznamech jsou jejich jména, věk, pohlaví, délka hospitalizace a zdravotní stav. Zdroj uvedl, že údaje BBC zaslal s cílem ukončit „politické hry“ ohledně epidemie a ukázat pravdu.

BBC se nepodařilo zjistit, zda zdroj pracuje pro íránskou vládu, ani jak získal přístup k informacím. Podrobnosti na seznamech ale odpovídají údajům některých žijících a zesnulých pacientů, o kterých BBC věděla již dříve. Nesrovnalosti mezi oficiálně udávanými počty a počty úmrtí v poskytnutých záznamech také odpovídají rozdílu mezi oficiálním počty mrtvých a odhady o nárůstu úmrtí k polovině června oproti běžné situaci.

BBC s odvoláním na získané záznamy uvádí, že v hlavním městě Teheránu zemřelo kolem 8120 lidí s covidem-19 nebo jemu podobnými příznaky, což je nejvíce v zemi. Město Kom, původní ohnisko koronaviru v zemi, bylo však nejhůře zasažené v přepočtu na obyvatele. S koronavirem tam zemřelo 1419 lidí, což je zhruba jedno úmrtí na 1000 obyvatel. V celém Íránu s koronavirem zemřelo 1916 cizinců, což naznačuje, že mezi migranty a uprchlíky, kteří přicházejí zejména ze sousedního Afghánistánu, byly počty mrtvých vyšší.

Celkový trend počtu nakažených a úmrtí s koronavirem v Íránu plynoucí z uniklých záznamů se podobá křivce vznikající z oficiálních údajů. Počáteční nárůst úmrtí je však mnohem strmější než ten, který uvádí ministerstvo zdravotnictví, a k polovině března byl až pětinásobný. Uzávěry byly v Íránu zavedeny koncem března, což se také projevilo poklesem nakažených a mrtvých. Koncem května s uvolňováním uzávěr však začala tato čísla opět narůstat.

Nátlak na lékaře

Obeznámení lékaři BBC sdělili, že íránské ministerstvo zdravotnictví čelilo tlaku íránských bezpečnostních složek a tajných služeb. K přiznání prvního úmrtí s koronavirem podle zdrojů BBC vedla činnost dvou lékařů v Komu, kterým zemřel bratr a posmrtně se u něj prokázal koronavirus.

V nemocnici, kde byl hospitalizovaný, byli podle informací BBC i další lidé s příznaky covidu-19, kteří nereagovali na standardní léčbu, ale nebyly jim provedeny testy. Začátek epidemie v Íránu se překrýval s výročím íránské islámské revoluce z roku 1979 a parlamentními volbami, což úřady podle BBC vnímaly jako šanci k posílení podpory. Přiznání koronaviru v zemi, jejíž ekonomika se potýká s tvrdými dopady amerických sankcí, bylo zároveň považováno za riziko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků