Hlavní obsah
Migranti na člunu, kteří se pokoušejí dostat k řeckému ostrovu Lesbos. Foto: Umit Bektas, Reuters

Do Německa dorazili nezletilí uprchlíci z Řecka, jdou hned do karantény

V německém Hannoveru v sobotu dopoledne přistálo letadlo se 47 nezletilými uprchlíky z táborů na řeckých ostrovech. Nejprve si musí odbýt dva týdny v karanténě v Dolním Sasku. S odkazem na tamní úřady o tom informovala agentura DPA. Na některé děti už v Německu čekají rodiny.

Migranti na člunu, kteří se pokoušejí dostat k řeckému ostrovu Lesbos. Foto: Umit Bektas, Reuters
Do Německa dorazili nezletilí uprchlíci z Řecka, jdou hned do karantény

Mladí migranti pocházejí většinou z Afghánistánu a ze Sýrie, v průměru je jim 13 let. Po skončení karantény si uprchlíky mezi sebe rozdělí jednotlivé spolkové země. Je to už druhá skupina nezletilých z táborů na ostrovech Lesbos, Chios a Samos, která Řecko opustila. Ve středu přijalo 12 mladistvých Lucembursko.

Celkem slíbily státy EU v rámci programu na přesídlení migrantů z Řecka, že převezmou 1600 nezletilých. V táborech na řeckých ostrovech se nyní nachází okolo 40 tisíc lidí. Nezletilí tvoří podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zhruba 36 procent z nich, z toho 90 procent jsou chlapci.

Řecko loni v září vyzvalo členské země Evropské unie, aby převzaly děti bez doprovodu, které žijí v nevyhovujících podmínkách v kapacitně nedostačujících uprchlických táborech. V březnu osm unijních států řeklo, že jsou připraveny se o část dětí z Řecka postarat. Kromě Německa a Lucemburska to byla ještě Francie, Irsko, Portugalsko, Finsko, Chorvatsko a Litva.

Kvůli pandemii koronaviru ale už některé z nich oznámily, že se jejich plány mohou uskutečnit později, než se původně předpokládalo.

Koronavirová nákaza ale může nyní situaci v řeckých táborech významně zdramatizovat. V uplynulém týdnu řecké úřady nařídily karanténu už pro dva uprchlické tábory poté, co se v nich prokázaly případy nemoci covid-19.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků