Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Čínské úřady falšují počty nemocných a vyléčených, tvrdí lékař z Wu-chanu

Jeden z lékařů z čínského města Wu-chanu, které je nejhůře postižené koronavirovou pandemií, obvinil čínské úřady, že manipulují s údaji týkajícími se počtu nově nakažených a již vyléčených. Podle něj tak chtějí vyzdvihnout úspěchy vlády prezidenta Si Ťin-pchinga v boji s novou nemocí, informovala japonská tisková agentura Kjódó.

Ilustrační foto Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP
Čínské úřady falšují počty nemocných a vyléčených, tvrdí lékař z Wu-chanu

Zmíněný lékař, který si nepřál být jmenován, má ve Wu-chanu na starosti mimo jiné rozhodování o tom, zda pacient hospitalizovaný s koronavirem může již nemocnici opustit.

Agentuře Kjódó lékař řekl, že před návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga minulý týden byla náhle na pokyn epidemiologického a kontrolního úřadu z karanténních zařízení propuštěna řada pacientů, přestože u nich ještě nevymizely příznaky nemoci. Pozastavena byla prý také část testování u lidí s podezřením na koronavirus.

Čínské úřady ve čtvtek přišly s optimistickou zprávou, že ve Wu-chanu poprvé od propuknutí epidemie nebyl zaznamenán žádný nový případ infekce.

Nedá se jim věřit

Lékař, citovaný agenturou Kjódó, nicméně tvrdí, že čínským vládním údajům se nedá věřit. „Počet léčených pacientů je záměrně snižován, aby byl zdůrazněn úspěch Siovy vlády v boji s epidemií," uvedl lékař ve věku 40 až 50 let. „Pokud se ale bude pravda před veřejností skrývat, může snadno dojít k propuknutí další epidemie," varoval.

Podle nařízení čínské národní zdravotní komise musí pacient před propuštěním z nemocnice podstoupit dva testy na koronavirus a oba musejí být negativní. Rovněž se pak pomocí CT plic musí prokázat, že nakažený již netrpí zápalem plic. Wuchanský lékař tvrdí, že od návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga 10. března se kritéria uvolnila a začalo masové propouštění pacientů.

Národní zdravotní komise uvedla, že v provincii Chu-pej, jejíž je Wu-chan metropolí, bylo již z nemocnic propuštěno 58 tisíc lidí, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19. Na provincii Chu-pej připadá naprostá většina z 80 928 lidí, u nichž byl nový koronavirus v Číně zjištěn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků