Hlavní obsah
Obvykle zde bývá hlava na hlavě, letos je tu jen pár místních. Foto: Novinky

Do Chorvatska už jen s vyplněným formulářem

Chorvatsko plně otevírá hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. Podle chorvatských médií to na zasedání vlády oznámil premiér Andrej Plenković. Pro urychlení vstupní procedury se návštěvníkům doporučuje předem vyplnit elektronickou registraci. Příjezd zahraničním turistům Chorvatsko umožnilo neoficiálně již začátkem května na základě prokázání „hospodářských zájmů” neboli rezervace pobytu, pro vybrané země to už nyní není nutné.

Obvykle zde bývá hlava na hlavě, letos je tu jen pár místních. Foto: Novinky
Do Chorvatska už jen s vyplněným formulářem

Uvedené uvolnění platí od čtvrtka.

Pro občany Slovinska, Maďarska, Rakouska, Česka, Slovenska, Polska, Německa a tří pobaltských států udělilo Chorvatsko výjimku z opatření, kterým vstup do země kvůli epidemii covidu-19 dosud zakazovalo.

Plenković uvedl, že ve jmenovaných zemích je stejně dobrá epidemická situace jako v Chorvatsku. Seznam bude podle premiéra průběžně doplňován o další státy v závislosti na tamním vývoji epidemie.

Nikdo zatím přímo neřekl, kdy toto rozhodnutí vstupuje v platnost, nicméně z vyjádření představitelů vlády je zřejmé, že se tak již stalo. Ministr turistiky Gari Capelli už v sobotu novináře o tomto chystaném kroku informoval, přičemž uvedl, že začne platit ve čtvrtek 28. května. Krom toho už byl na příslušném webu ministerstva vnitra zpřístupněn formulář pro registraci turistů.

„Občané těchto (deseti oznámených) zemí budou moci volně vstupovat do Chorvatska. Při vstupu poskytnou své údaje, aby se dal případně vysledovat jejich pohyb po Chorvatské republice,” doplnil oznámení premiéra ministr vnitra Davor Božinović. Upřesnil, že není třeba uvádět důvod příjezdu, stačí sdělit místo pobytu, číslo mobilního telefonu a e-mail, aby turistu bylo případně možné kontaktovat z epidemiologických důvodů.

„Doporučuji cizincům ještě před příjezdem vyplnit formulář na webové stránce entercroatia.mup.hr, která je už zprovozněná. Zdržení na hranici nebude pak nutné, protože policie bude mít údaje předem,” řekl Božinović. Ti, kdo formulář předem nevyplní, tak podle ministra mohou učinit až na hranici, musí pak ale počítat s dlouhým čekáním.

Stránka je nyní v chorvatštině a angličtině, později bude přeložena do dalších zhruba deseti jazykových mutací. Po vyplnění formuláře dostane každý uživatel na zadaný e-mail potvrzení o registraci svých údajů, jakož i další informace o tom, jak v Chorvatsku předcházet šíření koronaviru.

Chorvatsko, kde cestovní ruch vytváří téměř 20 procent hrubého domácího produktu (HDP), pro turisty neoficiálně otevřelo hranice již 9. května. Příchozí museli prokázat, že země má na jejich příjezdu "hospodářský zájem". V praxi stačilo potvrzení o rezervovaném ubytování. Pro občany vybraných deseti zemí tato povinnost odpadá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků