Hlavní obsah
Sochy Tomáše a Jana Antonína Bati ve Zlíně v době koronavirové pandemie. Foto: Aleš Fuksa, Právo

Chcete pomoci těm, kteří pomáhají? Vznikají sbírky na podporu dobrovolníků

Dobrovolníci, díky nimž se mimo jiné celé Česko zahalilo do podomácku šitých látkových roušek, mohou získat náhradu některých nákladů spojených se svou prací. Začaly totiž vznikat sbírky na jejich podporu.

Sochy Tomáše a Jana Antonína Bati ve Zlíně v době koronavirové pandemie. Foto: Aleš Fuksa, Právo
Chcete pomoci těm, kteří pomáhají? Vznikají sbírky na podporu dobrovolníků

Šijí roušky a rozdávají je. Nakupují těm, co jsou v nejpřísnější karanténě či v rizikové skupině. Nebo třeba dovezou strážícím policistům vodu. Za své peníze, ve svém volném čase a neviditelnému nepříteli ve vzduchu navzdory.

Do dobrovolnické práce se pustil v Česku kdekdo a spousta lidí je na jejich pomoc doslova odkázána. A právě těmto dobrovolníkům mají pomoci sbírky - zaplatit jim část nákladů na palivo či na materiál.

Jednu takovou spustily Nadační fond pomoci a Nadace Karla Janečka; jmenuje se „Laskavost plodí laskavost” a běží na platformě znesnáze21, která se zabývá charitativním crowdfundingem.

Do další se pustila nadace ADRA, která svou sbírku popsala jako určenou na pomoc seniorům a lidem, kteří se ocitli v izolaci. Na rozdíl od té první bude dobrovolníky i koordinovat.

Jistou formu pomoci nabízí také sbírka se jménem „Energii Lékařům”. Podle svého jména neslouží k pomoci dobrovolníkům, nýbrž lékařům. Za příspěvky kupuje energeticky hodnotné, ale rychlé jídlo a rozdává ho právě lékařům.

„Je skvělé, že se v této pro všechny vážné situaci našly tisíce dobrovolníků, kteří nezištně pomáhají lidem ve svém okolí. Dobrovolníci nosí potraviny a léky seniorům i jiným ohroženým skupinám. Laskavost plodí laskavost a mě těší, že my všichni jim můžeme touto sbírkou pomoci,“ poznamenal matematik a mecenáš Karel Janeček, který stojí za první sbírkou.

„V současné chvíli máme k dispozici téměř 500 prověřených dobrovolníků, kteří jsou připraveni pomoci seniorům, kteří žijí v osamění a nemají možnost si v současné situaci zajistit nákupy,“ cituje nadace ADRA na svém webu vedoucí ostravského dobrovolnického centra Dagmar Hoferkovou.

Organizujete také sbírku na pomoci lékařům, záchranářům, policistům, hasičům, armádě či i dobrovolníkům z řad civilistů? Kontaktujte nás na e-mailu covid@novinky.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků