Hlavní obsah

Chcete pomoci těm, kteří pomáhají? Vznikají sbírky na podporu dobrovolníků

20. 3. 2020, 15:41

Dobrovolníci, díky nimž se mimo jiné celé Česko zahalilo do podomácku šitých látkových roušek, mohou získat náhradu některých nákladů spojených se svou prací. Začaly totiž vznikat sbírky na jejich podporu.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Sochy Tomáše a Jana Antonína Bati ve Zlíně v době koronavirové pandemie.

Článek

Šijí roušky a rozdávají je. Nakupují těm, co jsou v nejpřísnější karanténě či v rizikové skupině. Nebo třeba dovezou strážícím policistům vodu. Za své peníze, ve svém volném čase a neviditelnému nepříteli ve vzduchu navzdory.

Lidé ujíždějí z uzavřených oblastí na Olomoucku. Chytat je pomáhá i vrtulník

Koronavirus

Do dobrovolnické práce se pustil v Česku kdekdo a spousta lidí je na jejich pomoc doslova odkázána. A právě těmto dobrovolníkům mají pomoci sbírky - zaplatit jim část nákladů na palivo či na materiál.

Jednu takovou spustily Nadační fond pomoci a Nadace Karla Janečka; jmenuje se „Laskavost plodí laskavost” a běží na platformě znesnáze21, která se zabývá charitativním crowdfundingem.

Do další se pustila nadace ADRA, která svou sbírku popsala jako určenou na pomoc seniorům a lidem, kteří se ocitli v izolaci. Na rozdíl od té první bude dobrovolníky i koordinovat.

Jistou formu pomoci nabízí také sbírka se jménem „Energii Lékařům”. Podle svého jména neslouží k pomoci dobrovolníkům, nýbrž lékařům. Za příspěvky kupuje energeticky hodnotné, ale rychlé jídlo a rozdává ho právě lékařům.

„Je skvělé, že se v této pro všechny vážné situaci našly tisíce dobrovolníků, kteří nezištně pomáhají lidem ve svém okolí. Dobrovolníci nosí potraviny a léky seniorům i jiným ohroženým skupinám. Laskavost plodí laskavost a mě těší, že my všichni jim můžeme touto sbírkou pomoci,“ poznamenal matematik a mecenáš Karel Janeček, který stojí za první sbírkou.

Nejezděte na chaty a chalupy a zůstaňte doma, vyzývá Vojtěch

Koronavirus

„V současné chvíli máme k dispozici téměř 500 prověřených dobrovolníků, kteří jsou připraveni pomoci seniorům, kteří žijí v osamění a nemají možnost si v současné situaci zajistit nákupy,“ cituje nadace ADRA na svém webu vedoucí ostravského dobrovolnického centra Dagmar Hoferkovou.

Organizujete také sbírku na pomoci lékařům, záchranářům, policistům, hasičům, armádě či i dobrovolníkům z řad civilistů? Kontaktujte nás na e-mailu covid@novinky.cz.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Reklama

Související články

Výběr článků