Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Američanka přišla kvůli koronaviru dočasně o několik smyslů

Americká studentka Julia Buscagliová se v Itálii nakazila koronavirem. Uvedla, že však měla poměrně odlišné projevy, než je u nemoci zvykem. Dočasně se jí vytratil sluch, chuť i čich, píše server Daily Mail.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Američanka přišla kvůli koronaviru dočasně o několik smyslů

Dvacetiletá Američanka se v lednu přestěhovala do Florencie, kde se zřejmě koronavirem nakazila. Ze začátku ale prý neměla žádné symptomy, které jsou s nemocí obvykle spjaty. Jednoho dne se však proudila s horečkou a bolestmi v krku, a tak se rozhodla celý den zůstat v posteli.

Kvůli narůstajícím obavám další den navštívila lékaře, který jí řekl, že je pouze nachlazená. V ten moment ale začala dívka ztrácet sluch v levém uchu, což si vyložila jako známku nastupující nemoci – přece jen uši zaléhají i při obyčejné rýmě. Sluch se jí ale v dalších dnech vytrácel čím dál více. A kromě něj také čich a chuť, přesto v ten okamžik ještě neměla ani kašel.

Pozitivní test ji překvapil

Z těžce zasažené Itálie se Buscagliová na začátku března ještě stihla vrátit domů do USA, kde se údajně nikdo nezajímal o to, odkud přijela. Raději si naordinovala čtrnáctidenní karanténu, během níž se ovšem neprojevily žádné respirační potíže kromě vlhkého kašle. Během izolace se dívce postupně vrátily i ztracené smysly.

Pro jistotu se také nechala otestovat na koronavirus, přestože to původně neměla v plánu. A jeho pozitivní nález ji překvapil. „Spadla mi čelist. Jak můžu být pozitivní, když nemám příznaky, o kterých mluvili ve zprávách?“ podivila se. Na Twitteru apelovala na své vrstevníky, aby nemoc nepodceňovali, protože se netýká jen starších lidí.

V karanténě se rozhodla setrvat do doby, než jí testy na přítomnost koronaviru vyjdou dvakrát za sebou negativně. „Vím, že spousta z vás má naplánované jarní výlety, práci nebo jiné aktivity. Ale měli byste pochopit, že osoby v mém věku nevykazují symptomy. Vím, že jsme vtipkovali o tom, že se nás tenhle virus netýká, ale už to není vtip. Prosím zrušte svoje výlety,“ napsala dívka.

Před několika dny Buscagliová uvedla, že už se cítí zcela zdravě, což ovšem neznamená, že se virus nemůže vrátit. Znovu poprosila, aby lidé zůstávali doma a omezili mezilidský kontakt. „Ještě se to zhorší, než se vše obrátí k lepšímu,“ uzavřela.

Podle serveru Insider vykázalo ztrátu chuti nebo čichu více pacientů nakažených koronavirem. Něco obdobného bylo přitom zaznamenáno už při epidemii SARS v roce 2003. Změny ve vnímání chuti i čichu mohou nastat rovněž při zánětu horních cest dýchacích, tedy při nachlazení nebo chřipce, podle odborníků se jedná o dočasný stav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků