Hlavní obsah
 

Milovníci mašinek pláčou. K zemi půjde brněnská klubovna železničních modelářů

Budova bývalé přádelny v Brně už třináct let slouží jako klubovna pro modeláře železnic. Ti se ale musí vystěhovat. Klub bojuje s nalezením sponzorů a nových prostor, ale budoucnost je zatím nejasná. Veřejnost tak od března nejspíš přijde o možnost navštívit výstavu vláčků, která zahrnuje až devadesát souprav.

 
Milovníci mašinek pláčou. K zemi půjde brněnská klubovna železničních modelářů

„Doslechli jsme se, že jsou plány na revitalizaci areálu. Tyto budovy se mají zbourat a má se tu postavit něco jiného. Pro nás to de facto znamená, že se musíme odsud vystěhovat,“ uvedl předseda Klubu železničních modelářů Brno Jiří Veselý.

Budova, kde se výstava vláčku nachází, půjde k zemi.

Foto: Novinky

Kam se budou stěhovat, ale zatím netuší. Klubu se nedaří nalézt nové prostory a hrozí, že modely skončí ve skladu.

„Jsme neziskovka, vedeme kroužky dětí a mládeže a pokud si uvědomíte, že je nás zhruba kolem třiceti a podělíte komerční ceny třiceti, tak vychází taková výše příspěvku, která je nereálná,” vysvětlil Veselý s tím, že se jim daří sehnat menší sponzory, na utáhnutí to ale nestačí.

Oblíbenou expozici vláčků, kterou mají rozprostřenou ve třetím patře bývalé přádelny Mosilany v Brně, tak lidé pravděpodobně budou mít možnost vidět jen do března.

Na ploše kolem sta metrů čtverečních se tu rozprostírají ručně vyráběné modely vláčků i kolejišť z různých období. Kolejiště přitom vycházejí ze skutečných stanic, jejichž současnost i historii nadšenci pečlivě studovali.

Výstavu obdivují malí a velcí.

Foto: Novinky

„Díky unikátnímu systém řízení provozu můžeme provozovat relativně hodně mašinek současně, kolem osmdesáti až devadesáti souprav současně,” vysvětlil Veselý. Výstavu také pravidelně obměňují, každý týden po kolejích jezdí modely z různých časových období.

„Momentálně se nacházíme v páté epoše, což je období let 1970-1974. Původně měla být výstava pouze čtyři týdny, začínali jsme nejstarší epochou, a to parními mašinkami, následoval přechod k dieselům,” dodal Veselý s tím, že expozice je pro návštěvníky přístupná každý týden od čtvrtka do neděle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků