Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Aly Song, Reuters

Huawei se zaměří i na chov prasat a těžební průmysl. Kvůli sankcím

Čínská společnost Huawei Technologies kvůli sankcím a slabšímu odbytu chytrých telefonů začíná spolupracovat s dalšími odvětvími. Zaměřila se například na technologie pro chov prasat a věnuje se i spolupráci s těžebním průmyslem. Informuje o tom server BBC. Huawei se nemůže dostat k důležitým komponentům, protože vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa firmu označila za hrozbu pro národní bezpečnost a znemožnila jí i kontakty s výrobci klíčových komponentů.

Ilustrační foto Foto: Aly Song, Reuters
Huawei se zaměří i na chov prasat a těžební průmysl. Kvůli sankcím

Kvůli americkým sankcím jsou již od předloňského května takřka všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. Kvůli uvalenému embargu totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google.

Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici prostřednictvím AppGallery.

Prodej smartphonů Huawei v loňském čtvrtém čtvrtletí klesl o 42 procent, což firma dává do souvislosti s nedostatkem mikročipů. Jejich výrobci jsou buď ze Spojených států či jiných zemí, které se přidaly na stranu tehdejší americké administrativy a začaly firmě Huawei rovněž omezovat přístup k dodavatelskému řetězci.

V některých zemích, včetně například Británie, se Huawei nemůže podílet ani na výstavbě sítí páté generace (5G). Firma, která je největším světovým dodavatelem telekomunikačních zařízení, mohla vyrábět pouze přístroje se starší technologií 4G.

Trump tvrdil, že Huawei může sdílet data uživatelů s čínskou vládou, což ale čínský podnik dlouhodobě odmítá. V reakci na pokles odbytu smartphonů a nemožnost dostat se k nejpokročilejším součástkám se Huawei nyní věnuje i vývoji technologie umělé inteligence pro chovatele prasat.

Sníží se výroba smartphonů?

Některá média už dříve uvedla, že Huawei sníží v letošním roce výrobu smartphonů až o 60 procent. Sama firma to ale nepotvrdila. „Tady nejde o to, že by byly nějaké problémy s kvalitou či zkušenostmi s výrobky Huawei. Pro Huawei to nejsou spravedlivé podmínky, firma je obětí geopolitického napětí,” řekl mluvčí podniku.

Huawei se proto snaží hledat ještě další zdroje příjmů, posouvá se tak i ke cloudovým službám, chytrým automobilům a nositelné elektronice. V plánu má i své vlastní chytré auto. Kromě toho má v hledáčku i tradiční obory, a chov prasat je jedním z nich. Čína je největším producentem vepřového masa na světě a zhruba polovina živých vepřů ve světě je právě z Číny.

Technologie Huawei pomohou zmodernizovat prasečí farmy například tím, že s využitím umělé inteligence mohou snáze odhalovat některé nemoci prasat a sledovat pohyb zvířat. Technologie rozpoznávání tváře pak může identifikovat jednotlivá prasata, zatímco jiné technologie mohou sledovat hmotnost nebo krmení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků