Hlavní obsah
Ovladač DualSense Foto: archív výrobce

Ovladač PlayStationu 5 zapojí do hry další lidský smysl

Televizní konzole PlayStation 5 by si měla odbýt prodejní premiéru až před Vánocemi. Společnost Sony nicméně postupně o chystané novince prozrazuje stále více detailů. Nyní už například víme, jak bude vypadat bezdrátový ovladač, který mimochodem dostane i nové jméno.

Ovladač DualSense Foto: archív výrobce
Ovladač PlayStationu 5 zapojí do hry další lidský smysl

Televizní konzole od japonského elektronického gigantu doposud nesly jméno DualShock. U chystané pětky ale udělal výrobce tolik vylepšení, že se rozhodl i pro nový název. Ovladače se nově budou jmenovat DualSense.

Právě nové jméno naznačuje, co bude hlavní předností tohoto bezdrátového ovladače – do hry se bude snažit zapojit náš další smysl, a to konkrétně hmat. DualSense by měl místo obyčejných vibrací nabídnout haptickou odezvu. Ovladač se tedy bude chvět podle toho, co se bude zrovna dít na obrazovce.

K navození co nejreálnější atmosféry mají přispět také programovatelná tlačítka L2 a R2, u kterých půjde nastavením měnit intenzita stisku. V praxi tak vývojáři budou moci upravit sílu stisku podle toho, co se zrovna odehrává na obrazovce.

Tlačítka L2 a R2 slouží například v automobilových simulátorech namísto pedálů pro brzdu a plyn. Díky nové vychytávce bude možné simulovat intenzitu stisku různých verzí aut tak, jako je tomu ve skutečnosti – ve starších vozech půjdou pedály mačkat hůře, zatímco u novějších snadněji.

Rozmístění ovládacích prvků je víceméně tradiční, přesto ovladač působí velmi futuristickým dojmem. Je to dáno tím, že výrobce jej historicky vůbec poprvé vyvedl ve dvou různých odstínech – v bílé a černé. Nově u něj nalezneme také modernější rozhraní USB-C.

Ovladač DualSense

Foto: archív výrobce

Hardwarová výbava

Vzhled PlayStationu 5 je zatím tajemstvím, nicméně výrobce již prozradil, jaké součástky se budou pod plastovými kryty konzole ukrývat. Pracovní tempo u pětky bude udávat upravený procesor AMD s architekturou Zen 2, který nabídne 8 jader a 16 pracovních vláken. U něj bude frekvence proměnlivá, přičemž maximální hodnota bude 3,5 GHz.

V případě grafického jádra označuje výrobce architekturu jako Custom RDNA 2. Důležité je nicméně to, že bude k dispozici 36 CU jednotek, které poběží až při frekvence 2,23 GHz. Výrobce přitom počítá s tím, že tyto součástky by měly dát dohromady výkon přesahující 10,2 TFLOPS. Počítá se s 16 GB paměti typu GDDR6 (256-bit) s propustností 448 GB/s.

Konzole by tak v praxi měla stačit na hraní v rozlišení 4K, a to při 60 snímcích za sekundu. Počítá se také s tím, že konzole bude obsahovat speciální ray tracing jádra, díky kterým nabídnou jednotlivé hry dechberoucí grafiku.

PlayStation 5 nabídne rychlou SSD jednotku s kapacitou 825 GB, další SSD bude možné připojit prostřednictvím NVMe slotu. Chybět nebude stejně jako u Xboxu ani podpora pro USB HDD a také 4K UHD Blu-ray mechanika.

Ovladač DualSense

Foto: archív výrobce

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků