Hlavní obsah
 

Trump před summitem G7 pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který začne v sobotu večer v Biarritzu americký prezident Donald Trump opět kritizoval nedávno schválenou francouzskou zvláštní daň pro velké technologické společnosti. V sobotu znovu pohrozil, že v reakci na ni by Spojené státy mohly zavést clo na francouzské víno. Informovala o tom agentura Reuters.

 
Trump před summitem G7 pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

„Je to velmi nespravedlivé. Pokud to udělají, zdaníme jejich víno nebo uděláme něco jiného,” řekl americký prezident novinářům krátce před cestou do jihofrancouzského Biarritzu. Sám sice není žádným „velkým fanouškem” technologických společností, ale jsou to americké společnosti. „A upřímně: Nechci, aby Francie ... danila naše společnosti,” dodal.

Francie v červenci schválila zákon o digitální dani označovaný jako GAFA, neboť se dotkne mimo jiné technologických gigantů Google, Amazon, Facebook a Apple. Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii se však týká všech firem, které mají v této zemi příjmy nad 25 milionů eur (zhruba 647 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (přes 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Washington považuje digitální daň za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Podle amerických médiích hodlá Trump v Biarritzu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jednat právě i o digitální dani. Vztah s Macronem šéf Bílého domu před odletem do Francie označil za dobrý.

Plány na zavedení digitální daně již dříve ohlásily také další členské země Evropské unie, včetně Rakouska, Itálie, Španělska či Británie. V České republice je nyní v připomínkovém řízení návrh na sedmiprocentní digitální daň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků