Hlavní obsah
Restaurace zavírají či přecházejí na pouliční prodej jídla s sebou. Foto: Milan Lažanský, Novinky

Sněmovna schválila zastavení EET na tři měsíce

EET se podnikatelům pozastavuje. A to na tři měsíce od doby skončení nouzového stavu. V úterý večer to schválila Poslanecká sněmovna. Zákon nyní poputuje do Senátu a následně k podpisu prezidentovi. Sněmovnou na návrh opozice například neprošlo úplné zrušení EET nebo jeho odsunutí až na začátek roku 2021.

Restaurace zavírají či přecházejí na pouliční prodej jídla s sebou. Foto: Milan Lažanský, Novinky
Sněmovna schválila zastavení EET na tři měsíce

Pozastavení EET je reakcí na ekonomické důsledky epidemie koronaviru a nouzového stavu. V rámci tvrdých opatření byly zavřeny restaurace, hospody, kina, divadla, bazény a další místa, kde se scházejí lidé. Opatření tvrdě dopadají především na podnikatele v gastronomii.

„S ohledem na další vývoj situace, zejména uzavření či omezení fungování části provozoven, by mohlo docházet i ke komplikacím pro nyní již evidující poplatníky, a to například při zajišťování technické podpory nebo aktualizací certifikátů. Z tohoto důvodu přistoupilo ministerstvo financí k dočasně úplnému pozastavení EET,“ vysvětluje ministerstvo financí.

Zastavení povinnosti evidovat tržby je součástí druhého takzvaného liberačního balíčku. S tím přišlo ministerstvo financí. Jeho součástí je také prominutí červnových záloh na daň z příjmu fyzických a právnických osob a prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nebo za pozdní uhrazení této daně.

Další součástí balíčku je takzvaný institut Loss carryback, to znamená zpětné působení ztráty u daně z příjmů fyzických a právnických osob za letošní rok. Ztrátu bude možné zpětně uplatnit v daňovém přiznání za rok 2019 a 2018.

Česká ekonomika by podle odhadů poradenské společnosti Deloitte mohla propadnout až o 10 procent. Rychle by podle prognózy měla růst nezaměstnanost. Na konci roku by mohlo jít až o 5,6 procenta. Počet nezaměstnaných by se tak téměř ztrojnásobil ze 109 000 na konci loňska na 305 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků