Hlavní obsah
Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady Foto: Petr Hloušek, Právo

Rozpočtová rada: Schválený balíček je největší zásah do daňových příjmů v historii ČR

Čistý výpadek příjmů veřejných rozpočtů v důsledku schválení daňového balíčku ve Sněmovně v příštím roce přesáhne sto miliard korun. Na Twitteru to uvedla Národní rozpočtová rada. Výpadek odpovídá zhruba dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP). Důsledkem bude mimo jiné dosažení takzvané dluhové brzdy 55 procent HDP již v roce 2025.

Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady Foto: Petr Hloušek, Právo
Rozpočtová rada: Schválený balíček je největší zásah do daňových příjmů v historii ČR

Schválení daňového balíčku ve Sněmovně představuje podle rady největší zásah do daňových příjmů v historii samostatné České republiky.

„Výpadek příjmů sektoru veřejných institucí v důsledku změn v daňové oblasti, jež přijala Sněmovna, bude podle našeho odhadu jen v roce 2021 činit 128 miliard korun,” spočítala rada.

Díky zvýšení čistých příjmů spotřebitelů by se nicméně na dani z přidané hodnoty (DPH) mohlo vybrat zhruba o 20 miliard více. „Čistý výpadek veřejných rozpočtů tak přesáhne v příštím roce 100 miliard korun,” dodala Národní rozpočtová rada.

Zadlužení České republiky by se tak na konci roku 2021 mělo dostat na 44 procent HDP. „Takové zhoršení výchozí pozice znamená, že k dosažení hranice dluhové brzdy dojde dříve, než se dosud čekalo, a to již v roce 2025,” konstatoval úřad.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. České veřejné finance jsou podle zprávy, kterou v červnu zveřejnila Národní rozpočtová rada, při nynějším nastavení daňové a výdajové politiky dlouhodobě neudržitelné.

Zmíněný výpadek bude důsledkem kombinace několika změn v daňové oblasti – zrušení superhrubé mzdy jako daňového základu pro výpočet daně z příjmu, snížení daňových sazeb na 15 a 23 procent a nárůst základní slevy na poplatníka na 2844 korun měsíčně.

Národní rozpočtová rada ještě před schůzí Poslanecké sněmovny zveřejnila studii, v níž spočítala dopady pouze prvních dvou opatření bez nárůstu základní slevy na poplatníka. V takovém případě by výpadek příští rok činil 88 miliard korun, respektive 1,3 procenta HDP.

Úkolem rady, která vznikla v roce 2017 na základě zákona o rozpočtové odpovědnosti, je nezávisle hodnotit rozpočtovou politiku, plnění rozpočtových pravidel nebo vydávat zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Radě předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků