Hlavní obsah
Ilustrační snímek. Hostinec U Tří pírek v Kolíně Foto: Josef Vostárek, ČTK

Pivo v PET lahvi si domů vzít nesmíte, říká ministerstvo. Diskriminace hospod, reaguje právník

Vláda od středy zakázala konzumaci alkoholu a s ní také prodej piva a dalších alkoholických nápojů hostům s sebou domů, například v PET lahvi nebo plechovce. Novinkám tuto intepretaci nařízení potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Podle advokáta Jakuba Backy je nicméně tento postup vůči hospodám diskriminační.

Ilustrační snímek. Hostinec U Tří pírek v Kolíně Foto: Josef Vostárek, ČTK
Pivo v PET lahvi si domů vzít nesmíte, říká ministerstvo. Diskriminace hospod, reaguje právník

V novém usnesení se píše, že vláda zakazuje „prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko)“.

Z této formulace hospodským vyplynulo, že tedy nesmí prodávat ani pivo v PET lahvích, případně skleněných lahvích či plechovkách s sebou domů. Ministr se nicméně při vyhlašování vyjádřil, že opatření míří na prodej alkoholu přes výdejová okénka ke konzumaci venku.

Z toho vznikla další interpretace, že zákaz neplatí pro prodej uzavřených PET lahví či plechovek, které si člověk odnese s sebou. To však mluvčí ministerstva popřela. „V uvedeném případě skutečně platí, že alkoholické nápoje nelze prodávat, a to bez ohledu na to, v jaké jsou nádobě,“ sdělila Peterová Novinkám.

Vznikla tak paradoxní situace, kdy si zákazník pivo s sebou v hospodě koupit nesmí, ale hned ve vedlejší večerce nebo supermarketu mu v tom nic nebrání. „Je to diskriminační,“ řekl Novinkám Jakub Backa z advokátní kanceláře Lechovský & Backa.

Podle něj to může být pro hospody i likvidační. „Normálně by mohly stáčet neprodané pivo do PET lahví. Takhle to můžou maximálně vylít do kanálu,“ dodal advokát, který se podílel na přípravě senátorského návrhu přezkoumání vládního omezení maloobchodu Ústavním soudem.

Vláda také od středy restauracím, hospodám a dalším podnikům nařídila zavírat již ve 20 hodin. Podniky přitom směly otevřít teprve minulý čtvrtek, tehdy se zavíračkou v deset večer. Je tedy evidentní, že jejich provoz se na skóre PES dosud nemohl projevit.

Kromě toho vláda přišla se zákazem konzumace alkoholu na veřejnosti po celý den. Nově se také nesmí prodávat občerstvení a alkohol na trzích.

U obchodů a dalších služeb se nic nezměnilo. Ostatní opatření odpovídají stupni tři systému PES, ačkoliv jeho skóre začalo odpovídat stupni čtyři. Jedním z důvodů může být i to, že se do skóre dosud nepočítaly negativní výsledky antigenních testů. Vláda proto chce nově připravovat dva indexy, z nichž jeden má reflektovat i tyto testy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků