Hlavní obsah
Brána na hřbitov s kostelem sv. Mikuláše a kaplí sv. Anny Foto: Jan Kaše

Odbory nechtějí Špidlovi ustoupit

"Názory nebude jednoduché sladit," řekl mezi jednáním tripartity premiér Vladimír Špidla s tím, že není jednota v názoru na straně zaměstnanců ani zaměstnavatelů. Naopak shoda existuje podle něho napříč tripartitou o tom, že reforma veřejných financí je potřebná, a o tom, že v roce 2006 by měl schodek veřejných financí dosahovat 4 procent HDP.

Brána na hřbitov s kostelem sv. Mikuláše a kaplí sv. Anny Foto: Jan Kaše
Odbory nechtějí Špidlovi ustoupit

"Chceme, aby reforma zasáhla všechny stejně," uvedl na brífinku mezi jednáním tripartity Milan Štěch, předseda Českomoravské komory odborových svazů. Reformu je podle něho potřeba využít i k vypořádání se šedou ekonomikou, což by mohlo přinést státní kase ročně až desítky miliard korun.

Odbory kritizují nejen konkrétní návrhy reformy, ale i to, že je vláda připravuje pouze na úrovni politických stran a popírá tak principy občanské společnosti a sociálního dialogu. "Podporujeme vládu v provedení reformy veřejných financí," prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Stanislav Kázecký. "Jako nedostatečné se nám zdají návrhy na úpravu daně z příjmu právnických osob. Za optimální považujeme pokles daně z příjmu právnických osob na 22 procent v roce 2005 při ponechání odpočitatelných položek na reinvestice a na modernizace. Výpadek daňového příjmu doporučujeme kompenzovat zvýšením spodní sazby DPH."

Vláda chce ušetřit během příštích tří let 80 miliard korun. Čistý schodek veřejných financí pro rok 2005 má dosáhnout 75 miliard a pro rok 2006 pak 60 miliard korun, což by představovalo snížení jeho podílu na hrubém domácím produktu z nynějších 6,1 procenta na 4 procenta. Podstatou navrhovaných úspor je především šetření v mandatorních výdajích, což jsou výdaje státního rozpočtu dané ze zákona, které se týkají především sociální oblasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků