Hlavní obsah
Sídlo farmaceutické firmy Gilead Sciences Inc Foto: Mike Blake, Reuters

EU dostane další dodávku remdesiviru pro půl milionu pacientů

Evropská komise (EK) podepsala další smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku Remdesivir, který by měl stačit k léčbě až 500 tisíc pacientů s nemocí covid-19. Lék bude k dispozici všem členským zemím Evropské unie (EU), Velké Británii a několika dalším státům. EK to oznámila ve čtvrtek.

Sídlo farmaceutické firmy Gilead Sciences Inc Foto: Mike Blake, Reuters
EU dostane další dodávku remdesiviru pro půl milionu pacientů

„Prostřednictvím společných nákupů umožňujeme zemím celé Evropy spojit síly a získat přístup k zásadním léčebným prostředkům,” uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová k systému, který Brusel rozjel na jaře v reakci na koronavirovou pandemii. V jeho rámci mohou členské země za příznivé ceny získat léky, ochranné prostředky či plicní ventilátory.

Komise již v létě dohodla s americkou společností dodávku pro přibližně 33 tisíc pacientů a nyní by jejich počet měl přesáhnout půl milionu.

Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu.

Podle letošních studií ale preparát pomáhá i při zotavování z nemoci covid-19. EK ho jako první lék na tuto nemoc podmínečně povolila v červenci poté, co to po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila Evropská léková agentura (EMA).

Povolen je pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků