Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Češky si firmy založily většinou po mateřské dovolené

České podnikatelky mají i dvě až tři firmy, podnikat začaly většinou po třicítce, a to i v takových oborech, jako jsou řemeslné a manuální práce. Mezi hlavní důvody, proč začaly podnikat, řadí snahu víc vydělávat, finanční nezávislost a možnost organizovat si vlastní práci a určovat si priority.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Češky si firmy založily většinou po mateřské dovolené

Ukázala to anketa Ženské podnikání v ČR, kterou v únoru uspořádala Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM), jež sdružuje přes 160 byznysmenek.

„Žen podnikatelek je samozřejmě mnohem víc, naším cílem je ukázat dobré příklady z podnikání, dávat příklady nejen těm úspěšným ženám s velkými firmami, ale i těm malým a drobným podnikatelkám, říkat, že to jde, když se chce,“ řekla Právu prezidentka asociace Kateřina Harig.

Přestože v Česku tvoří řady podnikatelů pořád hlavně muži – asi ze dvou třetin –, podle oficiálních statistik vzrostl u nás od roku 2011 počet žen v byznysu vůči mužům desetinásobně.

Finanční nezávislost

Příčinu vidí respondentky ankety ČMAPM mimo jiné v tom, jak ženám postupně roste sebevědomí (82 procent), ale i v tom, že ženy pociťují po návratu z mateřských povinností, kdy se staraly o malé dítě, velkou nevstřícnost ze strany svých zaměstnavatelů, pokud jde o jejich potřeby jako matek (42 %).

Mezi hlavní důvody, proč začaly podnikat, pak řadí snahu víc vydělávat (23,3 %), finanční nezávislost (18,3 %), ale hlavně si dotazované chtěly samy organizovat svou práci a určovat si priority (68,3 %). „Těší mě, že české podnikatelky boří zažitý mýtus, podle něhož nejde úspěšně sladit podnikání s rodinným životem. Je to problém jen pro pět procent z nich,“ dodává Harig.

Podnikatelky: Jsme zahlcené byrokracií

Prezidentka asociace zdůrazňuje, že anketa také ukázala, co negativně ovlivňuje podnikání členek: „Jsme zahlcené nejrůznějšími výkazy, duplicitními hlášeními, soupisy a potvrzeními, jež po nás stát žádá. Hlavně malé a začínající firmy s tím bojují, ne všechny si mohou najmout a zaplatit na tuto administrativu poradce.“

Administrativní zátěž je tak podle 50 procent respondentek příliš vysoká, malou podporu státu vnímá polovina dotázaných podnikatelek, údajně špatnou kvalitu politického prostředí v Česku ve vztahu k byznysu pak 42 procent.

Z dotazníků ČMAPM dále vyplynulo, že pětačtyřiceti procentům dotázaných je víc než 55 let, stejné procentní číslo patří vysokoškolačkám, 60 procent má dvě děti a tři čtvrtiny jich podniká víc než deset let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků