Hlavní obsah

Největší evropská ekonomika ve čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

25. 2. 2020, 10:06 – Německo

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl na výsledku největší evropské ekonomiky měl pokles vývozu.

Foto: Nietfeld Kay, ČTK

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier

Článek

Růst Německého HDP mezi třetím a čtvrtým kvartálem činil 0,0 procenta. Země tak balancuje na hraně recese, která je definována jako pokles HDP nejméně ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích.

Export v období od října do prosince klesl ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. To znamená, že čistý obchod ubral z hospodářského výkonu země, která je na vývozu závislá, 0,6 procentního bodu. Podnikové investice se snížily o 0,2 procenta a stagnovaly výdaje domácností.

Nálada ve vedení německých firem stagnuje

Ekonomika

Za celý loňský rok se HDP největší evropské ekonomiky zvýšil o 0,6 procenta. To je výrazně méně než v předchozích dvou letech a nejhorší celoroční výsledek od roku 2013. Vývoj hospodářství našeho západního souseda je důležitý i pro tuzemskou ekonomiku, do Německa míří zhruba třetina tuzemského vývozu.

Spolková centrální banka varovala německé exportéry, že pravděpodobně utrpí šířením nového koronaviru, a uvedla, že nevidí známky možného oživení ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Výsledek za čtvrté čtvrtletí dokazuje, že německá ekonomika není na epidemii, která narušuje dodavatelské řetězce, dobře připravená, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Výběr článků