Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump si v Pekingu potřásá rukou se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Foto: Damir Sagolj, Reuters

Američané doplácejí na Trumpova cla na čínský dovoz, stojí je skoro bilion ročně

Náklady na 25procentní cla, která uvalila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínský dovoz, stojí americké spotřebitele a firmy 40 miliard dolarů (926 miliard korun) ročně. Vyplývá to ze studie newyorské Federální rezervní banky, na kterou v pondělí upozornila agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump si v Pekingu potřásá rukou se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Foto: Damir Sagolj, Reuters
Američané doplácejí na Trumpova cla na čínský dovoz, stojí je skoro bilion ročně

Newyorská Federální rezervní banka je jednou z 12 regionální rezervních bank v rámci amerického Federálního rezervního systému (Fed), který je označován za americkou centrální banku.

„Pokračující stabilita cen dovozců u čínského zboží znamená, že náklady cel musí platit americké firmy a američtí spotřebitelé,“ uvedli autoři studie.

Představitelé Trumpovy administrativy trvali na tom, že cla uvalená v loňském roce dopadnou na čínské firmy, které raději sníží ceny, aby zůstaly konkurenceschopné. Aby cla skutečně nedopadla na Američany, by ovšem musely čínské firmy snížit ceny o 20 procent - při takových cenách by američtí prodejci a výrobci mohli držet vlastní ceny na stabilní úrovni. To se však nestalo.

Ceny čínských dovozců v období od června 2018 do září 2019 klesly jen o dvě procenta, zjistili výzkumníci newyorské banky. Tento pokles navíc odpovídá celkovému globálnímu poklesu, který souvisí se zpomalením mezinárodního obchodu.

Loňská studie organizace EconPol odhadla růst nákladů pro americké firmy a spotřebitele na 4,5 procenta. Zároveň podle ní však tři čtvrtiny nákladů nesli čínští výrobci.

Obchodní válka mezi USA a Čínou trvá již od března 2018. Tehdy Trump podepsal první dekret o clech na čínský dovoz v ročním objemu zhruba 50 miliard dolarů (1,16 bilionu korun). Od té doby na sebe obě země vzájemně uvalují nová cla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků