Hlavní obsah
Systém přepážek poskytne pacientům alespoň částečné soukromí. Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Zrušit, nebo zachovat? Brno řeší, co s provizorní covidovou nemocnicí

Otazníky visí nad nevyužitou provizorní nemocnicí pro pacienty s koronavirem, která byla zřízena v pavilonu G2 brněnského výstaviště. Počty nemocných klesají a jedná se o tom, zda ji zrušit, anebo ponechat.

Systém přepážek poskytne pacientům alespoň částečné soukromí. Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Zrušit, nebo zachovat? Brno řeší, co s provizorní covidovou nemocnicí

Když vznikala, nemocnice kvůli velkému počtu hospitalizovaných s covidem-19 praskaly ve švech a zdravotníci na Moravě počítali každý den do jejího dokončení. Nyní se ale záložní nemocnice stává pomyslnou železnou koulí na noze. Je totiž nutné platit účty.

„I když nemocnice není v provozu, je třeba platit například za pronajaté záchody či sprchy, které jsou v ní umístěny,“ řekla Právu mluvčí brněnské fakultní nemocnice Veronika Plachá.

Jde o statisíce 

V hale jsou připravena pro pacienty 302 lůžka. Měsíční náklady spojené s jejím provozem by v případě jejího plného využití, tedy i s ohledem na spotřebovanou elektrickou energii a vytápění, činily zhruba čtyři miliony korun. Momentálně stojí provoz několik set tisíc korun.

O budoucnosti nemocnice jednají představitelé Brna s vedením FN. Pravděpodobně se ve věci obrátí na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který před nástupem do této funkce působil právě ve fakultní nemocnici na postu náměstka pro dětskou nemocnici.

Kromě toho, kdo provoz nevyužité nemocnice zaplatí, je problémem to, že si nikdo netroufne odhadnout další vývoj. Co když se nemocnice zruší, pak se situace zhorší a bude nutné ji znovu stavět? Po jarní první vlně pandemie přišlo letní uklidnění a na podzim rapidní zhoršení situace.

Pronájem za korunu

Podle některých úvah by bylo dobré mít nemocnici v záloze až do jara, a to s ohledem na pravidelné zimní chřipkové období. Covid-19, chřipku a nachlazení totiž není od sebe snadné rozeznat. Situace, kdy budou nemocnice opět plné pacientů, se může zopakovat.

Provizorní nemocnici zřídilo Brno, a to ve svém veletržním areálu. Za pronájem haly G2, která je využívána ke klasickým výstavním akcím, dostala městská společnost Veletrhy Brno symbolickou korunu, zatímco v Praze nájem obdobné haly přijde na 26 milionů korun. Fakultní nemocnice Brno, jako největší zdravotnické zařízení na Moravě, nabídla technickou podporu.

V záloze má svůj Emergency Medical Team, skupinu šesti lékařů a 18 sester, který vysílá na humanitární mise. Skupina je připravena postarat se o provoz nemocnice, i když všichni doufají, že to s ohledem na současný vývoj nebude nutné.

„Předpokládáme, že se o dalším osudu nemocnice rozhodne velmi brzy,“ doplnila Plachá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků