Hlavní obsah

V nemocnicích umírají hlavně neočkovaní

Loni touto dobou umíralo v souvislosti s covidem denně nejméně deset lidí, v polovině října to už bylo přes sto v jeden den a v březnu přes dvě stovky. Letos je situace zcela jiná. Polovina populace je naočkovaná, část promořená a k dispozici jsou i léky, které brání těžkému průběhu a smrti.

V nemocnicích umírají hlavně neočkovaní

Přesto statistiky neukazují v kolonkách obětí nulu jako v létě, ale dva, tři i čtyři zesnulé za den. Zkušenost nemocnic mluví jasně: většina nebyla očkovaná, měli i další nemoci. Třeba v nemocnicích na Ústecku, které patří pod Krajskou zdravotní, leží na infekčních odděleních 11 pacientů s covidem, dva z nich na JIP.

„K úmrtí pacientů s covidem dochází. Minulý víkend zemřeli tři,“ sdělila Právu mluvčí Jana Mrákotová. „Průměrný věk se pohybuje kolem 60 let a pacienti jsou opravdu převážně neočkovaní,“ doplnila.

Podobně to vypadá ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde jsou jen čtyři lidé s covidem. „Za poslední dva týdny v naší nemocnici zemřeli dva takoví pacienti,“ řekl Právu mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

„Oba tito pacienti byli ne­očkovaní a polymorbidní (vícero onemocnění). Jeden byl středního a druhý vyššího věku,“ upřesnil Fritscher.

„V 99 procentech případů se jedná o neočkované pacienty. Pokud se jednalo o očkovaného pacienta, měl lehčí průběh,“ řekl k hospitalizacím v pražské Všeobecné fakultní nemocnici Lukáš Zlatohlávek, vedoucí lékař 3. interní kliniky.

Dostali se k nim i starší pa­cienti s přidruženými nemocemi. Častěji jde ale o nakažené ve středním věku, u nichž je proočkovanost o něco nižší než u lidí nad 60 let. I mezi seniory je podle ÚZIS skupina víc než 400 tisíc lidí, kteří nejsou chráněni ani po covidu, ani po očkování.

Mnohdy to ale zdravotní důvody nedovolují. Ve Fakultní nemocnici v Plzni léčí šest nakažených: čtyři očkovaní nejsou, dva vakcinaci podle mluvčí Gabriely Levorové podstoupili. Všechno jsou to starší ročníky: 50 let, 66 let, dvěma je přes sedmdesát a nejstaršímu 87 let.

Zatím klid

Na rozdíl od hrozivých tisíců loni na podzim nebo letos v březnu bylo ve čtvrtek v nemocnicích 164 nakažených, víc než dvě desítky z nich ve vážném stavu. Třeba v jihočeských nemocnicích byli v posledních týdnech nanejvýš tři nakažení, některé dny vůbec nikdo. „Šlo o lehčí případy, výjimečně byla třeba léčba na ARO, kdy šlo o pacienty s vážnou základní diagnózou, kteří byli současně covid pozitivní,“ sdělila Právu Zuzana Roithová, předsedkyně holdingu Jihočeské nemocnice.

Letošní podzim by měl být jiný nejen kvůli imunizaci obyvatel. Jako účinné se ukázaly i nové léky. Mezi nimi třeba monoklonální protilátky, které se nasadí na počátku nákazy. K léku se přes praktického lékaře dostanou starší 65 let, diabetici nebo třeba lidé s oslabenou imunitou.

„Záleží na tom, v jakém okamžiku pacienti přijdou. Naštěstí ve většině případů můžeme tuto terapii zahájit,“ doplnil Zlatohlávek z VFN. Lékaři ale upozorňují, že léčba je dočasné řešení a nenahrazuje očkování, které snižuje riziko, že se člověk nakazí a skončí v nemocnici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků