Hlavní obsah
Fakultní nemocnice Brno Foto: Mapy.cz

V Brně přivedli na svět dítě ženy s mozkovou smrtí

Lékařům ve Fakultní nemocnici Brno se podařilo rekordně dlouhou dobu udržet životní funkce ženy, u níž nastala mozková smrt. To byla v 16. týdnu těhotenství. Uměle její životní funkce drželi lékaři několik měsíců. Díky tomu v srpnu přivedli na svět císařským řezem její dítě. Děvče má v péči otec Vojtěch Votava.

Fakultní nemocnice Brno Foto: Mapy.cz
V Brně přivedli na svět dítě ženy s mozkovou smrtí

Podle České televize lékaři provedli císařský řez v polovině srpna, narodila se holčička o váze 2,10 kilogramu.

Mluvčí nemocnice Pavel Žára označil situaci za zázrak. „Brněnská medicína se opět stává světovou a lékaři z Fakultní nemocnice Brno zažili další zázrak, který nemá ve světě obdoby. Udrželi vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí po rekordní dobu a následně došlo k porodu,“ uvedl Žára. Bližší informace ale nechtěl říct, protože je nemocnice chystá na pondělní konferenci.

Žena trpěla epilepsií, která se u ní projevila v průběhu prvního těhotenství. Při vyšetření lékaři zjistili, že má arteriovenózní malformaci v mozku, kterou se po porodu syna rozhodli léčit. Jelikož léčba se zdála být úspěšná, povolili ženě i druhé těhotenství.

Arteriovenózní malformace
Jde o vrozené onemocnění mozkových cév. V mozku v daném místě chybí kapiláry, tedy tenké cévy, z nichž kyslík přechází do mozku. V místě tak krev teče z tepen rovnou do žil, které ji odvádějí. Žíly, které mají v mozku tenké stěny, ale nemusí být schopny tlak krve, který je v tepnách mnohem vyšší než v kapilárách, vydržet a mohou prasknout. Pak dojde ke krvácení do mozku. Ke krvácení dochází během života až u poloviny pacientů, úmrtnost ale není vysoká. Část pacientů trpí epileptickými záchvaty.
zdroj: Ústřední vojenská nemocnice

V jeho 16. týdnu ženě ale malformace praskla a způsobila rozsáhlá krvácení do mozku. Lékaři se proto rozhodli udržet životné funkce těla na přístrojích alespoň do 24. týdne těhotenství. To je hranice, od níž je obvykle dítě považováno za životaschopné. Pro otce Vojtěcha Votavu, který je policistou, byla vypsána sbírka.

I ve světe je to vzácné

Podle ČT je podobných případů na světě zhruba desítka a u většiny se podařilo dítě zachránit, ale matky zemřely. První případ se datuje do osmdesátých let minulého století a stal se v USA. Mozková smrt nastala u ženy se zánětem mozku. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů, poté přivedli na svět zdravé dítě. Existují i případy, kdy lékaři přivedli na svět dítě u žen v kómatu, ženy potom přežily.

Sbírka pro Vojtěcha Votavu

číslo účtu: 4200555535/6800
variabilní symbol (nutné): 326027 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků