Hlavní obsah

U pacientů s covidem jsou často první. Přesto záchranáři odměny zatím nedostanou

Praha

Záchranáři jsou u pacientů s koronavirem často první, u poloviny z nich pak nevědí, zda onemocnění mají. Potýkají se také s nedostatkem personálu, někteří se sami nakazili, jiní jsou v karanténě. Přesto je ale vláda zatím do slíbených odměn nezahrnula, nárok na ně mají podle vládou schváleného usnesení pouze zdravotníci.

Foto: KNTB

Sanitky zdravotnické záchranné služby.

Článek

„Ve vládním usnesení zatím záchranky nejsou. Doufáme, že je to nedorozumění,“ sdělil Novinkám mluvčí královéhradecké záchranky Ivo Novák, což potvrdila i mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

„Záchranáři nejsou v těch odměnách, které schválila vláda. Mělo by se to ale řešit. My bychom chtěli, aby pro ně odměna byla ve stejné výši jako za tu první vlnu, tedy až 120 tisíc,“ sdělila Novinkám předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Zdravotníci dostanou odměny 75 000 korun

Domácí

Řešit by se to podle ní mělo stejně jako u zdravotníků speciálním příspěvkem. „Měla bych kvůli tomu mít jednání příští týden s panem ministrem (zdravotnictví Janem) Blatným. Podporu zatím přislíbenou nemám,“ dodala.

Šéf resortu zdravotnictví je podle ní ale nakloněn zřejmě alespoň odměnám ve výši až 75 tisíc korun, stejně jako to mají slíbené zdravotníci.

Blatný k tomu na dotaz Novinek nereagoval.

U poloviny lidí nevědí, zda mají covid

Záchranáři jsou přitom u pacienta s covidem často první. Podle prezidenta Asociace zdravotnických záchranných služeb Marka Slabého pak má zhruba každý druhý až třetí člověk, ke kterému záchranáři vyjíždějí, koronavirus. V Karlovarském kraji to byl před časem dokonce téměř každý pacient.

„Liší se to v každém kraji,“ uvedl pro Novinky.

Kubek: Babiš je mazaný obchodník, z podzimních odměn zdravotníkům udělal celoroční

Domácí

V případě transportu lidí nakažených koronavirem záchranáři u zhruba poloviny z nich dopředu nevědí, že povezou pozitivního pacienta. „Zhruba u padesáti procent případů se jedná o zhoršení stavu pacientů s koronavirem, u další poloviny se to ukáže až po následných testech,“ doplnil Slabý.

V případě podezření na nákazu tak k pacientovi vyjíždějí už v neprodyšných overalech, s respirátory a štíty či s dalšími ochrannými pomůckami, ve kterých stejně jako kolegové v nemocnicích musejí trávit dlouhé hodiny.

Jejich zátěž je extrémní 

„Záchranáři si to zaslouží. Jejich zátěž je extrémní. Kromě výjezdů převážejí také covidové pacienty v rámci republiky,“ popsala Žitníková.

Vozíme stále mladší ročníky. Už to neudýchají, říkají záchranáři

Koronavirus

Zároveň jich také není dost, což se řeší přesčasy. Někteří z nich se nakazili koronavirem, jiní jsou v karanténě nebo mají jiné onemocnění.

„Pomoc studentů v tomto případě není možná. Posádky musí mít specializovanou způsobilost. Nejde poslat studenta k nahlášenému kolapsovému stavu. V terénu zajistit pacienta je extrémně složité,“ vysvětlila Novinkám.

Reklama

Výběr článků

Načítám